Българският еврокомисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел и министрите на образованието на държавите-членки на Европейския съюз (ЕС) обсъдиха въпросите отнасящи се до образователните институции, изпитите за приключване на средното образование, плановете на висшите учебни заведения по отношение на приема на студенти и как това ще се отрази на учебната мобилност в рамките на ЕС.
Това се случи на видеоконференция, в която Габриел информира, че създадената по нейна инициатива работна група с представители на държавите-членки работи активно в търсене на решения по проблемите, породени от кризата с COVID-19.
Бяха обсъдени и темите за признаване на академичните постижения, гарантиране на качеството на обучението, ситуацията на учащите в неравностойно положение и подкрепата за тях, както и изискванията за прием във висшите учебни заведения за следващата академична година.
Комисар Мария Габриел сподели, че скоростта и дълбочината на трансформациите, които се случиха по време на тази пандемия, показват, че възстановяването ще бъде продължително и сложно предизвикателство. Същевременно се е видяло, че образователната общност е ангажирана и мотивирана, което е много важно за успеха:
Уроците от кризата показват, че двете важни предстоящи инициативи на Комисията в областта на образованието и обучението – актуализираният План за действие за цифрово образование и съобщението относно Европейското образователно пространство – са по-важни от всякога. В съответствие с приоритетите на бъдещия План за действие, поисках министрите на образованието да подкрепят националните агенции, за да подготвят извънредна покана за представяне на предложения по линия на „Еразъм+“ за подпомагане на дистанционното обучение и придобиването на цифрови умения. Подобна покана би имала специален акцент върху училищата, които са били сериозно засегнати от кризата.
В своето изказване, българският еврокомисар отбеляза, че инвестицията в образованието е инвестиция в нашето бъдеще. Това ще даде импулс за възстановяване на икономиката, засилване на социалното приобщаване и създаване на възможности за младежите и възрастните в Европа да придобият необходимите знания, умения и нагласи, които да гарантират устойчиво развитие след кризата.