Последиците от коронавируса може да се окажат пагубни за Йемен, която в продължение на години е разпокъсвана от гражданска война, предупреди за “Sky News” Агенцията по бежанците към ООН.
В изявление от столицата на Йемен, Сана, Жан-Никол Беузе коментира, че прогнозираният действителен брой на заболелите в страната се повишава с бързи темпове, като същевременно ключови международни помощи не могат да достигнат до нуждаещите си.
“Коронавирусът може да се окаже сламката, която ще счупи гърба на коня”, коментира Беузе в онлайн интервюто.
“Местните здравни власти изпитват неимоверни затруднения да ограничат и проследят заразата, тъй като няма достатъчно тестове”.
“Половината от здравните заведения в страната са в руйни от петгодишния конфликт. Губим животи от заболявания като денге, малария и холера”.
Предупреждението на Обединените нации идва, след като “Sky News” засне репортаж в южната част на Аден, от който се виждат десетки прясно изкопани гробове.
Редица заболявания в Йемен вече са със статут на епидемия в страната, а милиони хора са евакуирани заради нестихващия военен конфликт.
Над 24 милиона жители на Йемен се нуждаят от хуманитарни помощи, което е близо 80% от общата популация на страната. Половината от здравните заведения остават нефункциониращи, тъй като има дефицит на лекари в близо три-четвърти от територията страната.
“Имунитетът на населението в момента е много слаб. Става дума за хора, които се хранят най-много веднъж дневно. Много от тях са деца, които не са ваксинирани”, споделя Беузе.
“Става дума за хора, които са напуснали домовете си, след като са били бомбардирани и са загубили целия си поминък”.
С тон на упрек, той коментира, че именно когато допълнителна хумантиарна помощ е от животоспасяваща нужда, тя е спряна от държавите донори.
“Всички хуманитарни партньори са тук, но липсва ключово финансиране. Агенцията за бежанците на ООН през идните няколко дни предстои да преустанови редица потенциално животоспасяващи програми. Вследствие на това ще оставим над 3,6 милиона местни и 280 000 чуждестранни бежанци без каквато и да е форма на помощ. Ситуацията за тези хора е въпрос на живот и смърт”.
Глобалните ограничителни мерки за борба с коронавируса не позволяват визита, при която да се оцени реална ситуацията в страната. На база, видяното от кадрите на местните оператори и сведенията на местни и международни хуманитарни организации, ситуацията изглежда пагубна.
В намиращия се в южната част на страната град Аден, кризата е очевидна на местното гробище. Камерата на телевизионната мрежа “Sky” заснеха как местни граждани изкопавават масови гробове за починалите.
Броят и причините за високата смъртност не могат да бъдат уточнени на фона на хаоса, който цари, но става ясно, че в рамките на по-малко от две седмици случаите на COVID-19 в Йемен са се увеличили от нула на стотици.
“Никои не знае, каква точно е болестта”, споделя Фадъл Кайд Ахмед, който е управител на местните гробища.
“Някои казват, че е чума, други, че е чикунгуня или малария. Не знам точно, но реалността е очевидна и специалистите трябва да установят какво се случва”, коментира Ахмед.
В очаквания на утрешния ден, десетки прясно изкопани гроба стоят празни в града.
“Погребенията са ежеднвие. Днес сме погребали петима и изгорили седем тела”, добавя той.
Ситуацията е пропита с безнадежност. Гробарите, които пренасят телата и ги полагат в гробовете им, дори не носят предпазно облекло или маски.
Аден е временната столица на подкрепяното от Саудитска арабия правителство на Йемен. Столицата бе преместена от Сана през 2014, след като подкрепяните от Иран хути, превзеха града и управляват от него северната част на страната.
През изминалата седмица правителството обяви Аден за епидемиологично огнище, предвид острия ръста на заболели.
Пътищата до града говорят за тъжната му история. Всяка от разрушените къщи, които се виждат, са дом на евакуирани или убити семейства. По данни на Обединените нации конфликтът в страна до момента е коствал живота на над 100 000 души.
Милиони от оцелелите живеят във временни лагери, за които ООН предупреди, че скоро ще има спешна нужда от хуманитарна помощ.
Икономическите последици от коронавируса за основните донори на ООН са двойно по-тежки за Йемен.
На близо 120 мили северозападно от Аден се намира Тайз – третият най-голям град на страната и нейна културна столица. В момента фронтът на сраженията е пренесен там, като градът буквално е разделен на две от воюващите фракции.
Неофициално преустановяване на огъня бе обявено през април заради коронавируса, което продължава да се спазва към момента. Същевременно обаче градът остава барикадиран, а краят на конфликта далеч не се вижда.
В изолационното отделение на местната болница камерите на “Sky” заснеха, как на почти безжизнени пациенти се взимат изследвания.
Те биват тествани за холера, денге, чикунгуня и малария. В момента е дъждовният сезон в страната, като по това време вирусните заболявания процъфтяват.
В северната част на страната в Сана, намираща се в северните планини на Йемен, се намира столицата на хутските бутновници.
В опит да се събере допълнителна информация и повече детайли относно ситуацията в региона, “Sky News” проведе интервю с д-р Хамдан Баджари, началник на интензивното отделение на многопрофилната болница “Ал-Тарах” в Сана.
“Как да се изправим срещу пандемията? Нямам идея. Нямаме нужните условия. Нямаме нужните финансови средства. Това е суровата реалност”, коментира той, посочвайки няколкото стерилизатора на болницата, които работят денонощно.
“Интензивните отделения са препълнени с пациенти и нямаме нужната обдишваща апаратура. Дори Италия не се сблъсква с такъв ужас. Неописуемо национално бедствие”, споделя д-р Баджари.
Откакто е взето интервюто, достъпът до болницата е ограничен по нареждане на властите от северната част на страната.
“Sky News” успя да достигне до добре запознати източници в страната, които твърдят че хутите отказват да докладват действителния брой на заболелите.
Източникът твърди, че интензивните отделения в хутската част на страната са препълнени, като смъртността е близка до 100%.
Много не успяват дори да стигнат до болничните заведения, като има множество свидетелства за хора, починали в домовете си в очакване на помощ.
Но дори и в толкова отчаяна реалност, се намират вдъхновяващи примери за изобретателност.
На запад от столицата Сона се намнира болницата на окръжния град Хая, която обслужва целия окръг, разпростиращ се на площ от 4 000 квадратни мили. Това е и най-бедният и страдащ от липса на храна регион на страната.
В прашна стаичка в дъното на болницата се намира Луай Таха ал Машаби – здравен инженер с много ценно умение.
За “Fox News” Машаби споделя, как рециклира части от здравно оборудване и ги превръща в животоспасяващи апарати.
Позовавайки се на скици от интернет и идея на великобританска компания, той създава собствена версия на обдишващ апарат, от каквито има болезнена нужда в световен мащаб.
На работната си станция той демонстрира как се създава инфрачервен термичен скенер.
“Сензорът на скенера отчита температурата на пациента. В момента в Йемен има остър недостиг на такива, защото е трудно е да се внасят поради високата им цена. За това реших да пробвам да направя собствен с части, налични на местния пазар”.
Той споделя, че най-големият му страх е страната му да бъде изоставена от останалата част на света.
“Това би било съкрушително за Йемен, който може да изчезне от картата на света, ако ситуацията не бъде вкарана под контрол”.