Адвокат: Акциите на „Левски“ вече са собственост на Бойко Борисов

0
307
Васил Божков
Васил Божков. Снимка: Фейсбук страница

На 12 май журналистът Сашо Диков е получил обаждане от бизнесмена Васил Божков, с което е бил упълномощен на следващия ден да отиде в сградата на Министерски съвет, за да занесе акциите на ПФК „Левски“ на премиера Бойко Борисов.

Министър-председателят отказа да приеме ценните книжа. Ръководителят на правителствената пресслужба Севдалина Арнаудова също не се съгласи да се превърне в куриер и да вземе документите.

След като от Министерския съвет отказаха да приемат документите, Диков отиде на „Герена“, където акциите бяха взети от изпълнителния директор на клуба Павел Колев.

Божков държи 86,6% от акциите на „Левски“, 10% са на Тръст „Синя България“, а останалите на миноритарни собственици.

От Искра.бг се свързахме с адвокат Ивайло Найденов, който да отговори на въпросите, произлизащи в обществото край нашумелия казус. Потърсихме отговор на следните питания:

  • На кого реално принадлежи дялът от акциите на Васил Божков към настоящия момент?
  • Васил Божков има ли законово право да подари или да прехвърли своя дял на друго лице, ако няма неговото съгласие за подобно действие?
  • Къде се съхраняват акциите към настоящия момент?

Ето какво гласи отговорът на юриста, който публикуваме без редакторска намеса:

„В отговор на запитването Ви представям следната информация:

  1. Говорим за следното акционерно дружество:
    „ПРОФЕСИОНАЛЕН ФУТБОЛЕН КЛУБ ЛЕВСКИ“ АД
    ЕИК: 121660936
    Капитал.  Размер 30 669 974 лв.
    Акции:
    ОБИКНОВЕНИ, ПОИМЕННИ С ПРАВО НА ГЛАС, ПОИМЕННИ, ПРИВИЛЕГИРОВАНИ БЕЗ ПРАВО НА ГЛАС
    Акция:
    Вид: ПОИМЕННИ ПРИВИЛИГИРОВАНИ, Брой: 250000, Номинал: 1 лв.
    Акция:
    Вид: ОБИКНОВЕНИ ПОИМЕННИ, Брой: 30419974, Номинал: 1 лв.

Тоест както виждаме от справка в търговския регистър, акциите на дружеството са единствено поименни. Съгл. чл. 185, ал. 2 от Търговския закон:

Прехвърлянето на поименните акции се извършва с джиро и трябва да бъде вписано в книгата на поименните акционери, за да има действие спрямо дружеството. В устава могат да бъдат предвидени и други условия за прехвърляне на поименни акции.

Не видях в устава други условия за прехвърлянето на поименни акции. В случая джирото е налице (това сигурно е най-известното джиро в историята на българското търговско право).

Джирото е едностранна сделка (за разлика от дарението, което е двустранна сделка при която дарителят дарава, а дареният приема дарението), т.е. в случая Бойко Борисов дори и да не иска, става собственик на джиросаните му акции, стига тези джира да са вписани в книгата на акционерите, за което нямаме информация – тази книга не е публична.

Отговорът на въпроса Ви е: акциите на джиранта Георги Попов (дясната ръка на Божков, който всъщност бе собственик на тези акции, доколкото видях аз от книжата) вече е собственост на джиратаря Бойко Борисов.

2. Джирото е едностранна сделка, т.е. тя поражда правно действие единствено с волеизявлението на съответния субект, без да е налице каквато и да било друга престация (други едностранни сделки са например завещанието, упълномощаването, чекът и др.).

Както посочих, дарението (подаряването) е двустранна сделка, т.е. то не поражда правно действие ако надареното лице не го приеме.

3. Нямам информация къде се съхраняват акциите към момента, но доколкото разбрах от медиите – на „Герена“.“

Същевременно по-рано днес бизнесменът Васил Божков направи анкета в социалните мрежи и даде възможност на интересуващите се от темата да изберат чрез гласуване кой да получи мажоритарната собственост.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments