Държавната петролна компания няма да бъде допусната да изпада в несъстоятелност, нито би могла да се приватизира. Решението е включено в публикуваните от Народното събрание изменения и допълнения на Закона за държавните резерви и военновременните запаси. В проектозакона пише също, че до 3 месеца от вписването ѝ в Търговския регистър, тя следва да подаде заявление за лиценз за данъчен склад в Агенция „Митници“.
Принципал на държавното предприятие ще бъде министърът на икономиката, който и ще назначава управителния съвет. Основната дейност ще бъде насочена към създаване, съхраняване, опазване и обновяване на държавните резерви и военновременните запаси от нефт и нефтопродукти. Предприятието ще управлява, поддържа и експлоатира предоставените му складови бази за съхранение на нефтопродукти, както и ще изгражда нови такива.
Целта на въведените промени и създаденото предприятие е да се постигне оптимизиране на дейностите по създаване и управление на всички резерви и запаси от нефт и нефтопродукти. Иска се да е гарантирано устойчивото им поддържане за целите на държавата и в изпълнение на европейското законодателство. Това би било от полза за крайните потребители, но е и мярка за увеличаване на броя на данъчните складове в сектора на горивата.
Сред мотивите за измененията се споменава също икономическият ефект от пандемията на COVID-19. В последните два месеца цените на най-продаваните видове горива по бензиностанциите (бензин и дизел) са варирали между 1,39 и 2,10 лева/литър. Тези драстично различни цени, при продажба на дребно, се реализират при еднаква данъчна тежест, еднаква цена на суровината и близка цена при освобождаванията от данъчните складове. С изграждането на данъчните складове ще се гарантира пряката връзка данъчен склад – краен разпространител на горива. Това би позволило максимална прозрачност и възможно най-ниска цена за потребителя. Проектът е в съответствие с препоръките и на Комисията за защита на конкуренцията.