Най-модерната оперативна станция за борба с градушките у нас се намира в село Тъжа. Служителите й трябва да следят и да направят всичко възможно, за да неутрализират възможността за падане на късовете лед, пише „NOVA“.
Директорът РД „Борба с градушките“ Димчо Михалев обясни, че това са много мощни системи. По думите му един градоносен облак може да събира в себе си енергия равна на близо 6 атомни бомби като тези хвърлени в Хирошима и Нагасаки.
Шестима експерти в Оперативен щаб следят за образуването на тези опасни енергии на над 100-километрова територия в Централна България между Сопот и Гурково. Например през април екипът е успял да обезвреди много опасен облак над Долината на розите и по-специално над Казанлък.
Ръководителят на станцията Янка Петрова поясни, че по най-бързия начин се измерват височините в облака и след това се задава място, където трябва да бъде внесен този реагент.
Михалев обясни и каква е структурата на облаците – те се състояли от много малки по размер частици.
„Тези частички е необходимо да нараснат до валежни размери. В един облак има силни възходящи движения. Те ги държат на височини в преохладената част от 0 до -20 градуса в атмосферата. Нашата идея е ние да се намесим така, че да създадем конкуренция на тези градови кристали, които и без това си ги има в облака, тоест ние да им отнемем част от водната пара, за да не могат те да станат толкова големи и при своето падане към земята да падат като ситен град, суграшица, като дъжд на едри капки.“
Специални противоградни системи се изстрелват от една от 22 площадки към станцията. Работата обаче се затруднява от това, че операторите на станциите са на 6-месечни договори и липсвали математици и физици.
Експертите обясняват още, че станцията в Тъжа пази от градушки гъсто населен район, в който има разнообразие от земеделски култури. По думите им над населени места не се стреля с ракети, а цялото оборудване от ракети, до пускови станции, радари и софтуер било българска разработка.