Американските служители по сигурността възобновяват ядрените тестове след 28-годишна пауза

0
120
Ядрено оръжие
Снимка: Пиксабей

Американците обсъждат дали да извършат първите ядрени тестове в САЩ след 28 години пауза, като начин да окажат натиск върху Русия и Китай за сключване на тристранна сделка за контрол на оръжията, твърдят сътрудниците на конгреса и бивши служители, пише “The Guardian”Те споделиха пред изданието, че дискусията се е провела на ръководството и членове на националната сигурност в Белия дом на 15 май, но че предложението за момента е отложено.

“Все още има някои професионалисти в залата, които са изразили опасения, че това е ужасна идея, слава Богу”, каза помощник на конгреса.

За дискусията беше съобщено за първи път в петък от “Вашингтон пост”, който цитира висш служител на администрацията, който твърди, че демонстрацията пред Москва и Пекин, че САЩ могат да извършат “бърз тест”, може да бъде полезен контра ход на преговори за постигане на приоритет на администрацията в областта на контрола над оръжията – под формата на тристранна сделка с Русия и Китай.

Докладът също цитира високопоставен служител на администрацията, който казва, че предложението е резултат от “дълго продължил разговор”. Дискусията на депутатската комисия е в момент, когато контролът върху оръжията е в опасност да изчезне напълно. Администрацията на Тръмп се оттегли от три споразумения за контрол на оръжията, последното от които от тази седмица, когато стана ясно, че САЩ ще се оттеглят от Договора за отворено небе, който позволява на Русия и западните държави да извършват наблюдения над полетите на териториите помежду си.

Последният основен договор за контрол над оръжията, който остава в сила, е споразумението за нов старт от 2010 г., ограничаващо стратегическите бойни глави на САЩ и Русия. Той трябва да изтече през февруари следващата година, но администрацията на Тръмп заяви, че не иска да го удължи, без да въвежда Китай в преговори за контрол на оръжията. Пекин отказа, с мотива, че запасите му са малки, в сравнение с арсеналите в САЩ и Русия (изчислени на малко повече от двадесет от размер).

Очевидният мотив зад предложението за възобновяване на американските тестове беше някак да се окаже натиск върху Китай.

“Те обсъдиха подземни тестове в контекста на опита да въведат Китай на масата за тристранното споразумение”, заяви бивш чиновник. И добави: “Сред професионалистите в администрацията идеята беше отхвърлена като неработоспособна и тъпа. NNSA (Националната администрация за ядрена сигурност) определено не е на борда. И изглежда, че и този щат не е бил въобще на обсъжданията.”

САЩ и четирите други официално признати сили за ядрени оръжия подписаха Договора за цялостна забрана на изпитанията (CTBT) през 1996 г., но Сенатът гласува да не ратифицира договора, който все още няма достатъчно зелена светлина, за да влезе в сила.

САЩ спазват мораториум за тестване от 1992 г. в съответствие с други ядрени сили. Нарушаването на този мораториум може да обрече CTBT на гибел и да окаже дестабилизиращ ход в момент, когато има опасения от нова надпревара с оръжия.

“Чувал съм официални лица да спекулират, че може би САЩ трябва да проверят дали доверието в запасите е изчезнало, но никога, че може да бъде използвано за принуждаване на някого към преговори”, смята Ханс Кристенсен, директор на проекта за ядрена информация към Федерацията на американските учени, казах.

“Това е много глупаво. Сигурно са отчаяни. Вместо това, по-сигурният ход на САЩ е да настояват Китай и всички останали, които притежават ядрено оръжие, да започнат тестове. Как може някой с всичкия си да мисли, че това би било в интерес на сигурността на САЩ или на техните съюзници?”

САЩ обвиниха и Русия, и Китай, че провеждат тайно много тестове с ниска доходност, но и двете страни отрекоха обвиненията.

NNSA – Националната администрация за ядрена сигурност, има задачата да поддържа готовността на ядрения арсенал на САЩ и е разработила компютърни инструменти за диагностика за проверка на състоянието на бойните глави, като използва данни от 1054 теста, провеждани в САЩ между 1945 г. и 1992 г.

“Като цяло учените и инженерите на предприятието за ядрени оръжия бяха много доволни от този подход”, казва Франк Клоц, който е бил администратор на NNSA в администрацията на Обама и първата година на администрацията на Тръмп.

Всяка година ръководителите на трите лаборатории за ядрени оръжия в САЩ – Лос Аламос, Лорънс Ливърмор и Сандия – както и ръководителят на стратегическото командване на САЩ, са длъжни да удостоверят, че не е необходимо възобновяване на тестовете.

“Казват, че не виждат техническа причина да възобновят тестването в обозримо бъдеще. И това беше изявлението, което беше направено, когато си тръгнах”, каза Клоц, генерал-лейтенант във военновъздушните сили. “Дали това е променено или не, не знам. Съмнявам се, честно казано.”

“Има ветерани от едно време, с които правихме тестване …, които се застъпваха за връщане към тестването, но мисля, че по-голямата част от хората в предприятието смятат, че това не е необходимо, и трябва да се прави само ако има е някакъв непреодолим технически проблем.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments