Израелският министър-председател се изправя пред съда в Йерусалим по обвинения в корупция

0
254
Бенямин Нетаняху. Снимка: wikimedia commons
Бенямин Нетаняху. Снимка: wikimedia commons

Ход на делото за корупция срещу министър-председателят на Израел ще се даде в неделя, като това е първият подобен процес срещу действащ държавник в историята на страната. Премиерът Бенямин Нетаняху бе обвинен в корупция, измама и злоупотреба с доверие, които той категорично отрече, пише „BBC“.

70-годишният министър-председател също така отхвърли и призивите на опозицията да отстъпи от поста до завършване на делото. Ситуацията се разви едва седмица, след като Нетаняху оглави рядко за страната съвместно правителство.  Неговият политически опонент Бени Ганц даде съгласие да сподели управлението след три неуспешни опита за сформиране на правителство от последната година. 

Нетаняху се очаква да присъства на делото, което ще се разглежда от Окръжния съд в Йерусалим. Лидерът на дясноцентристката консервативна политическа партия Ликуд е най-дълго служещият премиер на страната, като заема длъжността без прекъсване от 2009 година насам. Той също така отслужи и един мандат в периода между 1996 и 1999 година. 

Какви са обвиненията срещу Бенямин Нетаняху?

Нетаняху е обвиняем по три дела, известни като “1 000”, “2 000” и “4 000”. По делото “1 000” за измама и злоупотреба с доверие е обвинен в приемането на подаръци от влиятелен бизнесмен – основно цигари и шампанско, в замяна на служебни услуги. 

По делото “2 000” за измама и злоупотреба с доверие е обвинен в предлагането на помощ за популярзиране на израелския вестник Йедиот Ахронот в замяна на позитивни медийни отзвуци. 

По делото “4 000” за измама и злоупотреба с доверие е обвинен, че на постовете министър-председател и министър на комуникациите е предприел регулаторни промени в полза на акционерите на телекомуникационния гигант Безек в замяна на позитивен медиен отзвук от новинарския уебсайт на Елович “Walla”. 

Нетаняху твърдо отрича всички обвинения срещу него, заклеймявайки ги като “лов на вещици” от страна на политическите си опоненти, като се закле да изчисти името си. 

Как министър-председателят заема поста, докато е обвиняем?

В историята на Израел няма подобен прецедент. Бившият министър-председател Ехуд Олмерт отстъпи от поста си на партиен лидер, след като през 2008 година срещу него бе заведено разследване за корупция, но де факто остана на поста до изборите през следващата година, когато бе издигнат на власт Бенямин Нетаняху.

Съгласно израелското законодателство при подобни обвинения министър-председателят не е длъжен да отстъпи от поста. Съгласно договорката за споделяне на кабинета с Бени Гранц длъжността се заема от двамата политици за период от 18 месеца, като Нетаняху продължава да служи едновременно като премиер и заместник на Гранц.

Какво означава делото за страната?

Накратко премиерът продължава да заема най-влиятелната длъжност в страната, докато същевременно се опитва да изчисти името си и да избегне затвор. 

Опозиционният лидер Яир Лапид нарече ситуацията “позор” и “пагубна за духа на нацията”, макар и да не се смята, че засяга държавното управление. Нетаняху се очаква да продължи през идните месеци с плановете за анексия на еврейските селища и Долината на Йордания – част от Западния бряг, действия, които вбесиха палестинците. 

Общественото мнение в Израел относно евентуалната оставка на Нетаняху е неединодушно. Критици смятат, че низът от обвинения е несъвместим с поста на премиера, докато поддръжниците му, вкл. и партията му, подчертават, че е демократично избран и не следва да бъде отстраняван. 

Дори и при повдигането на обвинение Нетаняху не може да бъде задължен да отстъпи поне до отсъждането на окончателна присъда, което теоретично може да отнеме месеци и дори години. В случая с бившия премиер Олмерт обвиненията бяха повдигнати през 2009, като бе осъден през 2016, след като процесът се проточи във времето. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments