Разреши се онлайн търговията с хранителни продукти. За приетото от депутатите на второ четене решение съобщиха от „Dnes.bg“. Отговорността за качеството и безопасността на храните, според етикетите, е оставено на операторите, добави министърът на земеделието Десислава Танева. Контролът за това е в ръцете на Българската агенция по безопасност на храните. Танева се надява, че онлайн платформите ще улеснят потребителите да намират своите доставчици на храни. Отбелязва и нуждата от време, в което да се работи по този процес, за да може той да е и в помощ за изсветляването на бизнеса.
Разпоредбите в Закона за храните предвиждат и глоби до 35 хил. лева за производството и продажбата на храни, съдържащи ГМО. При наличие на ГМО съдържание в съотношение по-голямо от допустимото в регламента, това трябва да бъде упоменато на опаковката. Производството на детски храни, съдържащи ГМО, е абсолютно забранено. Забранено е и рекламирането на ГМО храни и такива, чиято консумация от деца се ограничава. При нарушение на упоменатите правила, в закона се предвиждат от 1000 до 2000 лева глоби.
Забранява се рекламирането на храни и напитки неотговарящи на изискванията за здравословно хранене – съдържащи трансмастни киселини, мазнини, натрий/сол и захар.
Ако храна не отговаря на изискванията за преработка, производство или дистрибуция или не е годна за консумация, то глобата за това следва да е от 2000 до 4000 лева.
Собствениците на магазини се задължават да допускат контролните органи на териториите на обектите си като, ако откажат да направят това, биха били глобени с до 6000 лева.