Българска делегация от Военномедицинска академия (ВМА) е посетила УМБАЛ „Сан Матео“ в италианския град Павия. Това съобщи ген.-майор Венцислав Мутафчийски на редовния сутрешен брифинг на Националния оперативния щаб.
В състава на делегацията ни са били двама инфекционисти, двама хемотрансфузиолози и един вирусолог. На мястото бил споделен опит между специалистите.
Шефът на спешното звено проф. Стефано Берлини е заявил, че при тях за първи път е постъпил пациент с коронавирус на 21-ви февруари. Организацията на тамошното отделение е подобна на тази във ВМА, но има няколко разлики, които биха били полезни за въвеждане и в родината.
Те включват ехографско изследване на белия дроб. Ако има подозрение за коронавирус – направа на рентгенография и скенер, а също така и биохимични и хематологични изследвания.
Лаборатория им за вируси е с невероятен потенциал и притежава собствена технология за произвеждане на тестове с антитела. Очаква се между ВМА и тях скоро да бъде подписан договор, в който да се включват точки за обмен на технологии и идеи.
Шефът на Инфекциозния департамент Рафаеле Бруно е споделил интересни факти за най-тежките поражения на заразата. Кожни промени, правени са биопсии на сърца. По този начин се е доказало засягане на миокарда.
Мутафчийски изтъкна, че използваме еднакви антибиотици за лечението и там не дават нестероидни противовъзпалителни средства. Не се наблюдава голям ефект.
Ръководителят на Департамента по имунохематологията Черезе Пероти е изяснил концепцията за лечение с плазма и антитела. Те използват замразена плазма и правят количествен анализ на нивото на антителата. При нас към момента се разработва тази методика и се работи по някои от техните протоколи.
По думи на Мутафчийски в клиниката се залага на хиперимунната плазма и се трупат запаси, ако се стигне до втора вълна заболели. Не се занимават с производство на ваксини и лекарства.