В столичната Инфекциозна болница до момента са лекувани около 130 пациенти с коронавирус. Това съобщи пред „бТВ“ директорът на лечебното заведение проф. Татяна Червенякова. Тя изнесе интересни данни, според които при тях е имало пациенти, които са били заразени с COVID-19, но в същото време са имали отрицателни PCR тестове. Проф. Червенякова подчерта, че това не означава, че те не са били болни от коронавирус, защото тази инфекция се доказва и по други начини – на базата на епидемиологични данни, рентгенов образ и клинични симптоми.
При пациентите с коронавирус те си приличат. Най-характерен е задухът, който отличава COVID-19 от останалите инфекции. Проф. Червенякова подчерта, че в момента у нас настъпват и летните вируси, които също са свързани с респираторни проблеми. Голяма част от хората, които са с такива летни вируси са отрицателни за COVID-19.
Проф. Червенякова успокои, че няма място за паника при евентуална втора вълна от коронавирус у нас. Тя беше категорична, че болниците вече са подготвени и хората трябва да се доверят на здравната ни система.
Директорът на Инфекциозна болница изнесе данни, според които едва 15% са тежките случаи при заразяване с COVID-19, а само в 5 на сто от случаите се налага интензивно лечение. Тя подчерта, че вече са били направени много програми, които определят терапевтичните режими.
Според нея е твърде рано да се коментира дали се изгражда имунитет след преболедуване от коронавирус. Рано е и да се отрича лечението с хидроксихлорохин, защото в България лекарите имат опит с този препарат и той дава добри резултати. Проф. Червенякова подчерта, че е важно да се следи дозировката и плазмената концентрация, особено при пациентите със сърдечно-съдови проблеми.
Според нея факторите за ниската заболеваемост в България са различни и в тях се включва и климатът, и ваксирането с БЦЖ, както и имунната система.