Огромните кафяви реки, които се вливат в пречиствателните станции за отпадни води в Германия, може да се окажат ключът за ранното откриване на всяка нова вълна от коронавируса. Центърът за екологични изследвания в Хелмхолц провежда изследване, като за целта взема проби от отпадните води в пречиствателните станции, обслужващи някои от най-големите градски райони, опитвайки се да намери доказателства за наличие на COVID-19, обясниха учени пред „CNN“
Крайната цел е почти всички пречиствателни станции да си инсталират системи за ранно предупреждение за наличие на коронавируса, като по този начин да се проследи разпространението му.
„Това ще бъде първата тестова линия на изследването„, заяви микробиологът Хоук Хармс, един от ръководителите на проекта. „Ще започнем с измерване и тогава ще знаем накъде да се движим, за да търсим причините. Обикновено това е болница, или аз не знам, вероятно фабрика, в която има огнище на инфекцията. Тогава трябва да изследват хората там.“
Концепцията изглежда доста проста: Канализацията съдържа останки от вируса, които се намират в човешките изпражнения. Ако тези концентрации внезапно скочат, канализационните системи ще уловят това и ще сигнализират компетентните органи да предприемат действия и да започнат целеви тестове във въпросната зона.
Пречиствателните станции в района на източния германски град Лайпциг, които обслужват население между 100,00 и 600 000 души, са сред тези, които участват в проучването. В действителност обаче не е толкова просто. В главната станция в Лайпциг пробите се извличат на всеки две минути, тъй като отпадните води се вливат в нея 24 часа в денонощието.
Учените от Хелмхолц признават, че намирането на малко количество генетичен материал (или РНК) от вируса в гигантската река от отпадъци е забележителна задача.
„Имаме много голям обем отпадни води и предизвикателство е да намерим следите от вируса в тях“, твърди Рене Калис, вирусолог, работещ по проекта. „Имаме литри, а трябва да сведем изследването до микролитри, за да получим достатъчно количество от вируса, за да можем да извлечем РНК и това е предизвикателство.“
Въпреки това учените успокояват, че биха могли да установят скок на COVID-19 в рамките на един ден и да предадат тази информация на местните власти. Друго предизвикателство, според учените, е сегашният нисък брой нови инфекции в Германия, което прави намирането на вируса още по-трудно и означава, че един заразен човек може да даде грешна представа за резултатите от тестовете.
Германия е давана за пример относно мерките за борба с вируса, тъй като до този момент се справя успешно с най-тежките последици от него. В петък страната е отчела повече от 182 000 случая на заразени с COVID-19 и около 8 400 смъртни случая, което е значително по-малко от останалите европейски страни.
Проследяването на вируса в човешките екскременти не е нещо ново за науката и германските изследователи не са единствените, които работят в посока използването на канализацията като алармена система.
През февруари учени от Холандския институт за изследвания в областта на водите откриха вируса в шест пречиствателни станции в страната, включително в тази, която обслужва международното летище в Схипхол. Те заявиха, че са разработили метод за наблюдение на присъствието на вируса в канализацията и подчертаха, че тестването на отпадните води има видни ползи.
Германските специалисти в областта смятат, че изследването на канализацията ще бъде един от факторите в системата от мерки за откриване на нови огнища на вируса. Все пак те признават, че все още има проблеми, които трябва да се решат, но са уверени, че системата ще бъде изправна и ще работи през втората половина на 2020 г., за да помогне за овладяването на потенциалната втора вълна на коронавируса.
„Мисля, че можем да предложим нещо преди следващата вълна„, твърди Хармс, визирайки работеща система за откриване на вируса, която може да се използва от пречиствателните станции. „Така че, ако следващата вълна от инфекцията дойде през есента или началото на зимата, трябва да имаме нещо насреща.“, добави той.