За година кражбите на електроенергия у нас се равняват на потреблението в три големи града като Севлиево, Провадия и Казанлък, например. В Западна България неправомерното ползване е било за 2019-а 34 012 мегаватчаса. В Югоизточна България пък е откраднат ток колкото потреблението на 43 000 домакинства. При „Енерго-Про“ в кражба са хванати потребители, изконсумирали 46 000 мегаватчаса.
Една от най-екзотичните кражби е на битов потребител от Карлово. Той е прекарал жица през клон на лоза. Заловен е бил от ЕВН, като изконсумираният ток е за 626,32 лева, предаде „24 часа“.
Въпреки че кражбите на битовите потребители са повече, по-големи са загубите от бизнеса. Най-често нарушителите са хотели, магазини и други търговски обекти.
През 2019 година има случай, в който екип на ЧЕЗ е бил затворен в трафопост, за да бъде осуетена проверка в луксозен хотел в Дупница. Наложило се е да бъде извикана полиция от Кюстендил. Въпреки действията на хотела, служителите на енергото са успели да съставят протокол за нерегламентирано потребление.
Голяма фабрика за кафе в околностите на София също е сред крадците на електроенергия. При „Енерго-Про“ пък е имало случай, в който е краден ток за оранжерия за марихуана. В курорта Свети Влас голям хотел в хващан от екипите на ЕВН да краде ток пет пъти за периода от 2017 до 2019 година.
Числата показват, че при „Енерго-Про“ кражбите през миналата година са били 2600. През 2018 са били повече – 3500, но количеството електроенергия, което е потребявано неправомерно е по-малко.
Повече ток крадат битовите абонати – 2277 броя срещу 323 за стопанските.
Основните начини за кражби на ток са присъединяване към мрежата, манипулации на електромерите и промяна на схемата за свързване. С напредването на технологиите най-често се извършват софтуерни манипулации.