Главният преговарящ на ЕС Мишел Барние обвини Обединеното кралство, че “се оттегля” от ангажиментите си в последния кръг от търговски преговори след Брекзит, информира “BBC”. Той каза, че не е постигнат “значителен напредък“ тази седмица и настоя Великобритания да „спазва“ правилата за преговори.
Обединеното кралство обаче заяви, че разговорите са били „положителни“ и че страната остава „ангажирана с успешен резултат“. Двете страни са разногласни относно много въпроси, включително права за риболов, правила за конкуренция и полицейско сътрудничество.
Тази седмица дискусиите, проведени онлайн, бяха тълкувани като последен шанс за постигане на напредък по въпросите преди срещата на върха, която се очаква да се проведе по-късно този месец. В нея ще вземат участие премиерът Борис Джонсън и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Обединеното кралство има право до края на юни да поиска „преходният период“, през който страната остава в единния пазар и митническия съюз – да бъде разширен до следващата година. Но Джонсън изключва този вариант. По време на изявление в Брюксел Барние заяви:
“Моята отговорност е да казвам истината и честно да ви призная, тази седмица нямаше никакъв значителен напредък.”
Той обвини Обединеното кралство, че „продължава да отстъпва“ от ангажиментите, поети в политическата декларация, подписана с ЕС, която очертава условия за провеждане на преговорите, като добави, че към нея трябва да се гледа с „пълно уважение“. По отношение на преходния период той каза:
“Винаги сме били отворени за възможността за удължаване с една или две години – както е възможно съгласно споразумението за напускане. А вратата ни остава отворена.“
“Положителен тон”
Даунинг Стрийт обвини ЕС, че отправя серия от “небалансирани” изисквания, обвързващи Великобритания със законите и стандартите на ЕС до безпрецедентна степен за търговска сделка. Главният преговарящ на Обединеното кралство Дейвид Фрост заяви:
“Продължаваме да обсъждаме пълния набор от въпроси, включително и най-трудните. Напредъкът остава ограничен, но нашите разговори са с положителен тон.”
“Сега сме във важен момент от тези разговори. Близо сме до достигане на границите за постигане на консенсус”.
Предприятията, засегнати от пандемията от коронавируса, изразиха опасения относно евентуалното “прекъсване на възможността” към оставащия достъп на Обединеното кралство до единния пазар на ЕС в края на годината без сделка за подмяна.
Обединеното кралство напусна ЕС на 31 януари. Преходният период продължава до 31 декември и поддържа Великобритания обвързана с повечето правила на ЕС. Понастоящем страните трябва да постигнат споразумение за свободна търговия, което е необходимо, ако искат да правят бизнес без тарифи, квоти или други бариери в бъдеще.