САЩ: 2,5 милиона нови работни места на фона на размирици

0
91
Статуята на свободата
Снимка от Pixabay

На фона на постепенно разхлабващите се мерки, свързани с COVID-19 и нарастващите размирици сред нацията, Съединените щати се радват на окуражаващи новини за възстановяването на пазара, а именно създаването на нови работни места. Въпреки това остава непроменен фактът, че расовото неравенство продължава да бъде характерна черта на пазара на труда в САЩ.

Икономиката е генерирала добра печалба, свързана с откриването на 2,5 милиона нови работни места през май, като това е най-големият месечен скок в рекорда на заетостта до момента, свидетелстват данни на Бюрото по трудова статистика на САЩ. През този период безработицата е спаднала с 1.4 процентни пункта, достигайки 13.3%.

Тази статистика е голям шок за повечето анализатори, които очакваха работните места да намалеят с повече от 1 милион. Новината изненада приятно и президента Доналд Тръмп, за когото икономиката е важен елемент в предизборната му кампания. Той възкликна: „Има наистина много работни места. Страхотен президент Тръмп (шегувам се, но това е вярно)!

Докато Тръмп не скри радостта си от настоящата ситуация, някои анализатори посрещнаха новината с предпазлив оптимизъм.

След като в следващите седмици все повече държави планират да разхлабят още мерките си, особено в населения Североизток, изглежда, че заетостта ще продължи да се възстановява през юни и след това.“, пише старшият американски икономист Майкъл Пиърс. „Въпреки това все още смятам, че ще мине доста време, преди пазарът на труда да възвърне състоянието си от преди пандемията. “

Главният американски икономист от „Oxford Economist“ Грегъри Дако обясни какъв капацитет е нужен на пазара на труда, за да възвърне предишната си стабилност.

Скокът в заетостта през май засяга най-вече съкратените служители, които са били повикани да се върнат обратно на работните си места, тъй като мерките за ограничаване на коронавируса постепенно се отменят в цялата страна. Броят на безработните служители, които са били временно освободени от работа, е намалял с 2,7 милиона през май, достигайки 15,3 милиона.

Расовите неравенства дават отражение и на пазара на труда. Това стана ясно от факта, че процентът на безработицата сред белите граждани е спаднал от 14,2% през април до 12,4% през май, докато процентът при афроамериканците се покачил леко от 16,7%,  достигайки 16,8%.

Подобно расово различие в областта на заетостта не е нищо ново. Нивото на безработица при афроамериканците е по-високо от това при белите, свидетелстват данни на правителството, отчетени за пръв път през 1972 г.

Десетки хиляди хора се включиха протестите, свързани със смъртта на невъоръжения чернокож мъж Джордж Флойд, който почина по време на арест в Минеаполис миналия месец. Макар и съсредоточен върху бруталните действия на един полицейски служител, протестът е израз и на нарастващото недоволство, в чиято основа лежат социални и икономически неравенства, които настоящият икономически спад вероятно ще подсили.

Пазарът на труда е само една област от икономиката, където афроамериканците и други малцинства имат шансът да се борят с неравенството. Достъпът до образование, отпускането на кредити за закупуване на активи като жилищни имоти, наред с много други показатели, е част от един конкретен, последователен модел на расова дискриминация в икономическата система на САЩ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments