Цацаров: Да ти поиска оставката Полфрийман си е комплимент

0
170
Сотир Цацаров
Сотир Цацаров, Снимка: Скрийншот от видео на NOVA

Да ти поиска оставката Джок Полфрийман си е комплимент, обяви бившият главен прокурор Сотир Цацаров. Пред „NOVA“ той беше категоричен, че не съжалява за нищо от това, което е направил по случая и ако трябва да се върне назад, отново би поискал възобновяване на делото и отново би отказал Полфрийман да отиде да доизтърпи присъдата си в Австралия.

Цацаров посочи редица факти и събития, които са се развили по време на неговия мандат като главен прокурор. През 2012 година за първи път е бил постановен отказ от трансфер. Това е било направено от тогавашния обвинител номер едно Борис Велчев. Оттам нататък нещата са били поети от Цацаров.

Също през 2012 година Полфрийман създава Българското затворническо движение за рехабилитация. По думите на Цацаров това е било направено с правната и финансовата помощ – заплащането на държавните такси, от страна на Българския хелзинкски комитет. След това през 2012 година Калин Калпакчиев за първи път става „Човек на годината“ в класацията на Българския хелзинкски комитет, като заема второто място. През месец юли същата година Цацаров отказва за втори път трансфер на Полфрийман в Австралия. По думите на бившия главен прокурор посещенията на дипломатите са били буквално ежеседмични. Искането са бъде прехвърлен да доизтърпи наказанието си в Австралия е било изключително силно.

Цацаров каза още, че по това време в Австралия е била издадена книга, в която българското правосъдия и главните прокурори – той и Борис Велчев, са били представени като символ на тотално беззаконие. От своя страна Българският хелзинкски комитет е излязъл с позиция, в която определя действията на Цацаров като „видим произвол“.

Цацаров обясни и мотивите си да не допусне Полфрийман да бъде преместен в Австралия. По това време той не е бил изтърпял и една четвърт от своята присъда, не е бил платен и един лев от обезщетението и не е имало данни за неговото поправяне. Освен това не е имало гаранция, че той няма да бъде помилван.

През 2015 година Полфрийман беше номиран за „Човек на годината“ от Българския хелзинкски комитет, но общественият и медийният скандал принудиха организацията да оттегли номинацията, припомни още Цацаров.

На 19 септември 2019 година пък Апелативният съд в София, председателстван от Калин Калпакчиев, с членове съдиите Весислава Иванова и Виолета Магдалинчева, постановява отмяна на акта на Софийския градски съд и освободи предсрочно Джок Полфрийман от затвора. Цацаров припомни, че по време на делото е била представена характеристика на австралиеца, изготвена от Българския хелзинкски комитет.

След това Цацаров поиска възобновяване на делото. На това председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов реагира като обяви, че искането било „произвол и беззаконие“. На 28 май ВКС отказа да се произнесе и остави искането на Цацаров без разглеждане.

Цацаров определи исканията за преместването в Австралия на Полфрийман като кампания и допълни:

„Е, ако трябва да погледна Джок Полфрийман и да погледна, честно казано нямам силата да го направя, родителите на убития, аз ще избера техните права, а не цялата тази кампания, която се разви.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments