Широкомащабните блокировки, включително затварянето на магазини и училища, са намалили скоростта на предаване на COVID-19 в Европа достатъчно, за да се контролира разпространението му и е довело до предотвратяване на смъртта от над три милиона души, казаха изследователи в понеделник, цитирани от агенция “Ройтерс”.
В моделно проучване на въздействието на блокирането в 11 държави, учените от Imperial College London заявиха, че драконовските мерки, наложени предимно през март, са имали „съществен ефект“ и са помогнали за намаляване на репродуктивната честота на инфекцията под една до началото на май.
Коефициентът на възпроизвеждане, или R стойността, измерва средния брой хора, на които един заразен човек ще предаде болестта. R стойност над 1 може да доведе до експоненциален растеж.
Екипът на Imperial изчисли, че до началото на май между 12 и 15 милиона души в 11-те страни – Австрия, Белгия, Великобритания, Дания, Франция, Германия, Италия, Норвегия, Испания, Швеция и Швейцария, са били заразени от COVID-19. Сравнявайки броя на смъртните случаи, преброени в действителност и тези, прогнозирани от техния модел, ако не са били въведени мерки за блокиране, вероятно е щяло да има още 3,1 милиона смъртни случая.
„Измерването на ефективността на тези интервенции е важно, като се имат предвид техните икономически и социални въздействия и може да посочи какъв курс на действие е необходим за поддържане на контрола“, казват изследователите в обобщение заа своите открития.
Второ проучване на учени в Съединените щати, публикувано заедно с ръководеното от Imperial в списание Nature, изчисли, че политиките за блокиране срещу заразяване, прилагани в Китай, Южна Корея, Италия, Иран, Франция и САЩ, предотвратяват или забавят около 530 милиона случая на COVID-19.
Съсредоточавайки анализа си върху тези шест държави, изследователският екип на САЩ сравни степента на растеж на инфекциите преди и след прилагането на повече от 1700 местни, регионални и национални политики, предназначени да забавят или да спрат разпространението на COVID-19 – болестта, причинена от новия SARS -CoV-2 коронавирус.
Те откриха, че без прилаганите политики за борба със заразата, ранните проценти на инфекциите със SARS-CoV-2 нарастват с 68% на ден в Иран и средно с 38% на ден в останалите пет страни.
С помощта на иконометрично моделиране, което обикновено се използва за оценка на икономическите политики, изследователите откриха, че блокирането е забавило процента на инфекция с „измерими, полезни и задоволително здравословни резултати в повечето случаи“.