Великобритания е на път да премине към значителна промяна – в полунощ в сряда тя ще отбележи цели два месеца, в които не изгаря въглища, за да генерира възобновяема енергия, пише “BBC”. А ето и няколко ключови момента:
- Преди десетилетие около 40% от електроенергията в страната идва от въглища;
- COVID-19 е част от този застой, но далеч не цялата причина.
- Когато Великобритания се спря, търсенето на електроенергия спадна;
- Националната мрежа отговори, като свали електроцентралите от захранването.
Четирите останали въглищни централи бяха сред първите, които бяха затворени. Последният въглероден генератор слезе от системата в полунощ на 9 април. Оттогава не са изгаряни въглища за електричество. Настоящият период без въглища разбива предишния рекорд от 18 дни, 6 часа и 10 минути, който беше определен през юни миналата година. Цифрите се отнасят само за Великобритания, тъй като Северна Ирландия не е закачена към Националната мрежа. Те от своя страна разкрива колко драматична е трансформацията на енергийната система на Острова през последното десетилетие.
Това, че страната няма нужда да използва горивото, което е било гръбнакът на мрежата, е благодарение на мащабните инвестиции във възобновяема енергия през последното десетилетие. Два примера илюстрират колко много са се променили енергийните мрежи на Обединеното кралство. Преди само десет години едва 3% от електроенергията в страната идва от вятър и слънчева енергия, което много хора смятат за скъпо удоволствие. Сега Обединеното кралство има най-голямата офшорна вятърна индустрия в света, както и най-голямата единична вятърна централа, завършена край бреговете на Йоркшир миналата година.
В същото време Drax – най-голямата електроцентрала в страната, пое по различен път към възобновяемата енергия. Заводът, който също е в Йоркшир, произвежда 5% от електроенергията в държавата. Преди десетилетие градът беше най-големият потребител на въглища във Великобритания, но премина на пелети от пресовано дърво.
“Ние тук в Дракс решихме, че въглищата вече нямат място в бъдещето”, обяснява Уил Гардинер, изпълнителен директор на енергийната група.
“Това беше мащабно начинание и след него резултатът от всичко това е, че намалихме емисиите си на въглероден диоксид с повече от 20 милиона тона годишно до почти нула.”
Той твърди, че сега предприятието използва 7 милиона тона пелети, добивани от търговски гори в САЩ годишно, и подчертава, че Drax ще премахне въглищата изцяло до март следващата година. И не само въглищата са на път да изчезнат заради възобновяеми източници. До момента за тази година възобновяемите енергийни източници са генерирали повече енергия от всички изкопаеми горива взети заедно.
Разрушавайки стигмата, възобновяемите енергийни източници са отговорни за 37% от произведената електроенергия, доставена в мрежата срещу 35% за изкопаемите горива. Ядрата представлява около 18%, а вносът за останалите 10% или около тази цифра, според данни от онлайн екологичното списание Carbon Brief.
“Досега тази година възобновяемите енергийни източници са генерирали повече електроенергия от изкопаемите горива и това е прецедент”, казва д-р Саймън Евънс от Carbon Brief.
“На газа има реална вероятност възобновяемите енергийни източници да изпреварят всички природни изкопаеми през 2020 г.”
Определянето на цифрите за контекста на тази година показва колко бързо се е случил този обрат. Първият ден, когато възобновяемата енергия е изпреварила изкопаемите горива за доставена енергия е през декември 2016 г. Преди тази година е имало общо 154 дни, когато комбинираната мощност, създадена от възобновяеми източници, надвишава енергията от изкопаеми горива. Carbon Brief казва, че 91 от тези дни са се случили през 2019 г.
Спадът в ролята на изкопаемите горива като цяло и въглищата в частност изглежда ще продължи. Останалите три централи за въглища във Великобритания ще бъдат закрити до пет години. Тогава горивото, което предизвика индустриалната революция тук във Великобритания преди почти два века, ще бъде нещо от миналото, заключва изданието.