Смъртните случаи от новия коронавирус в САЩ могат да достигнат 200 000 през месец септември, предупреждава водещ американски експерт, цитиран от “Reuters”. Същевременно общият брой на заболелите от вируса в страната надмина 2 милиона души в сряда, а правителството се подготвя за облекчаване на мерките.
Ашиш Джа, началник на Глобалния здравен институт към Харвард, коментира в интервю за “CNN”, че без незабавни драстични мерки броят на жертвите в Съединените щати ще продължи да расте.
“Дори и да няма ръст в заболелите, дори и да запазим кривата хоризонтална, е крайно резонно да допуснем, че ще достигнем 200 000 починали до края на месец септември”, смята Джа. “Говорим само до септември, като имаме предвид, че пандемията няма да е приключила дотогава”.
“Силно се притеснявам за предстоящия развой на епидемичната ситуация през идните седмици и месеци”.
Броят на починалите от коронавирус в Съединените щати достигна 112 754 души в сряда, което е най-високата стойност в света. Джа смята, че тревожната статиска се свежда до факта, че САЩ бе единствената голяма страна, облекчила ограничителните мерки без ръстът на заболелите да е поставен под контрол, което означава ръст от 5% или по-малко на новите заболели от COVID-19 за непрекъснат период от 14 дни.
Експертът е на мнение още, че в случая със смъртните случаи не следва да се “разчита на съдбата” и че увеличаването им може да бъде избегнато с усилено тестване, проследяване на заразата, стриктно прилагане на мерките за социална дистанция и масово носене на маски.
В редица щати на Америка бе регистриран ръст на заболелите през последните няколко дни, което доведе до зараждането на опасения от страна на Джа и други здравни експерти, смятащи, че правителството повдига мерките прекалено рано. Случаите в Ню Мексико, Юта и Аризона са се увеличили с близо 40% за последната седмица, сочат данни от анализ на “Reuters”. Флорида и Арканзас се заформят като следващите най-горещи точки на заразата в страната.
В национален план анализът на “Reuters” сочи, че новите заразени са белязали лек ръст след пет седмици на спад, а общият брой на случаите е достигнал 2 003 038. Част от ръста се дължи на увеличеното тестване, което достигна рекордни нива през миналия петък, когато бяха направени 545 690 теста в рамките на един ден. Оттогава насам тестването обаче бележи спад, сочат данни на световния проект за следене разпространението на COVID-19 – https://covidtracking.com.
Ръстът е възможно да се дължи частично и на засиленото движение на хората и отварянето на някои бизнеси и социални дейности, след като всички 50 щата преминаха към поетапно повдигане на мерките, целящи ограничаването на COVID-19.
Здравните власти призоваха всички, участвали в националните протести за расова справедливост, да се подложат на тест за коронавирус. Експертите се опасяват, че протестите по повод смъртта на Джордж Флойд от 25 май в Минеаполис, по време на които не бяха спазвани мерките за социална дистанция, може да доведат до избухването на множество локални огнища и ръст в заболяемостта. Вицепрезидентът Майк Пенс на свой ред обаче обяви, че няма доказателства, сочещи за подобна опасност.
“Това, което мога да ви кажа със сигурност е, че на този етап няма данни за увеличаване в броя на новите заболели, като се има предвид ,че протестите започнаха преди близо две седмици”, обяви Пенс в интервю за “Fox Business Network”. “Много от хората на протестите носиха маски и прилагаха известна социална дистанция”, добавя той.