Президентът на САЩ Донлад Тръмп е потърсил подкрепата на китайския си колега Си Дзинпин за спечелването на президентски избори, предаде “BBC”, цитирайки новата книга на бившия съветник по сигурността на САЩ Джон Болтън. Тръмп е искал от Китай да изкупува земеделска продукция на американски фермери, става ясно от книгата на Болтън, която бе ексклузивно предоставена на щатска медия. Болтън твърди още, че Тръмп “остава зашеметяващо дезинформиран как се управлява Белия дом”.
Администрацията на президента на свой ред потърси начини да предотврати публикуването на книгата. В интервю за “Fox News” Тръмп коментира по адрес на Болтън:
“Той наруши закона. Това е строго секретна информация, която той нямаше правото да публикува… Той се превърна в сянка на това, което беше… Просто реших да му дам шанс.“
Джон Болтън се присъедини към Белия дом през април 2018 и напусна септември следващата година, обявявайки, че сам е взел решението да се оттегли от поста на съветник по сигурността. Президентът Тръмп обаче заяви, че лично го е уволнил поради “съществени” разногласия. Книгата на Болтън е побрана в 577 страници, носи заглавието “Стаята, където се случи всичко” и предстои да започне продажба на 23 юни.
В сряда вечерта обаче Министерството на правосъдието на САЩ е получило извънредна заповед от щатски съдия за спиране публикацията на книгата. Издателската къща “Simon & Schuster” обяви в изявление: “Съдебното производство на правителството е фриволно и безсмислен политически ход.” От изявлението става ясно още, че стотици хиляди копия на книгата вече са разпространени по цял свят и че съдебното производството няма да постигне нищо.
Очакваният политическия опонент на Тръмп за изборите през ноември – Джо Байдън, коментира в изявление по отношение на книгата: “В случай че твърденията са истинни, то те са не само крайно обезпокоителни, но и в пряко нарушение на свещения дълг на Доналд Тръмп да служи на американския народ”.
Какво твърди Болтън за срещата със Си Дзинпин?
Твърденията се по отношение на срещата на върха на Г20 от юни миналата годината в Осака, Япония, когато Тръмп и президентът на Китай Си Дзинпин са провели няколко служебни разговора.
“Тръмп шокиращо обърна разговора в посока предстоящите през ноември 2020 президентски избори в САЩ, фокусирайки се върху икономическия потенциал на Китай и призова към Си да гарантира победата на Тръмп по време на предстоящите изборите”, пише Болтън.
“Той подчерта ключовата роля за изхода от изборите, която заема фермерството и повишеното търсене на соя и пшеница от страна на Китай”.
Фермерите представляват стратегически електорат в Америка, като голяма част от тях подкрепиха Тръмп по време на изборите през 2016 г. В изказване от сряда вечерта представителят на Съвета по търговските въпроси на САЩ Робърт Лайтхайзър оспори твърденията на Болтън, заявявайки, че никога не е искана помощ от Китай за предстоящите избори.
Болтън също споменава за разговор между президентите по време на вечерната церемония по откриването на срещата на върха, в който са обсъждали изграждането на лагери в западната китайска провинция Синцзян. Тръмп е заявил, че строителството трябва да продължи по план, тъй като е “именно правилното нещо, което следва да се направи”.
Китай държи в плен около един милион уйгури и други етнически малцинства в лагери в региона с цел наказание и индоктринация. В сряда администрацията на Тръмп отправи обществена критика към начина, по който Китай се отнася с малцинствата, като президентът разписа закон, позволяващ на САЩ да налага санкции срещу китайските органи, подлагащи на репресия мюсюлманската част от населението в провинцията Синцзян. Китай отрече всякакви злоупотреби срещу уйгурите, като заклейми хода на САЩ като вреден и заплашителен.
“Равносметката, която Джон Болтън прави в книгата си, в известна степен изглежда позната”, смята анализаторът на “BBC” Антъни Зуркер.
Това далеч не са първите сведения на бивши съветници или анонимни настоящи членове на администрацията на Доналд Тръмп, които предоставят анекдоти, сочещи за незаинтересоваността на президента в тънкостите на провеждането на кохерентна и целенасочена външна политика. За изминалите близо три години и половина в медийното пространство се появиха редица свидетелства за вътрешни спорове и борба за власт в Белия дом.
Книгата на Болтън обаче стига далеч отвъд добре познатите политически сблъсъци и описва по-обширна представа за президент, опитващ се да огъне външната политика на страната спрямо личната си политическа адженда. Това бе и основата на импийчмънта, който демократите от Конгреса организираха срещу Тръмп през януари.
Болтън потвърждава твърденията на демократите, че президентът е искал забавяне на военна подкрепа за Украйна с цел да се добере до компрометираща информация за демократическия си опонент Джо Байдън. Болтън добавя още, че отношенията на Тръмп с Китай се изграждат с оглед предстоящите избори и че редица пъти е оказвал политическо влияние в подкрепа на приближени аристократи от цял свят.
Републиканците твърдят, че книгата е продукт на разочарован служител, опитващ се да продаде книгата си. Демократите от друга страна вече нададоха глас, че Болтън е трябвало да публикува компроматите по време на импийчмънта. Макар и моментът да е безвъзвратно загубен, книгата все още може да доведе до тежки последствия за Тръмп, разсейваки го от опитите му да намери стабилна основа за предизборната си кампания, предвид че остават по-малко от пет месеца до изборите.
Какво друго смята Болтън?
Болтън е на мнение, че опитът за импийчмънт би имал коренно различна развръзка, ако обвиненията бяха фокусирани отвъд Украйна и предоставяха информация за други случаи на политически вмешателство. През януари президентът Тръмп бе обвинен в забавянето на военната подкрепа за Украйна с цел да принуди украинския президент Володимир Зеленски да започне разследване за корупция спрямо Байдън и сина му Хънтър.
Президентът отрече да е извършил закононарушение, като бе намерен за невинен през февруари след двуседмично разискване на контролирания от републиканците Сенат, който така и не призова свидетели по обвиненията.
Болтън, който бе критикуван от демократите за отказа си да даде показания по време на изслушванията, не коментира в книгата си дали смята импийчмънта на Тръмп за основателен. В текстовете му обаче могат да бъдат открити много други притеснителни твърдения:
“О и вие сте световна ядрена сила?”
Болтън твърди, че президентът Тръмп не е бил наясно, че Великобритания е световна ядрена сила. Гафът с ядрения статут на Великобритания се е състоял по време на среща с Тереза Мей от 2018, като е направен достояние от един от съветниците на тогавашната министър-председателка. В книгата се твърди, че Тръмп е казал: “О и вие сте световна ядрена сила?”, като Болтън коментира, че “очевидно не е казано на шега”.
Тръмп също така е запитвал бившия началник на щаба си Джон Кели дали Финландия е част от Русия, пише Болтън.
Инвазия на Венецуела би била “готина”
Тръмп е коментирал, че инвазия на Венецуела би била “готина”, пише в книгата, смятайки, че южноамериканската нация “всъщност е част от Съединените щати”. Ентусиазмът обаче далеч не е бил толкова силен по отношение на друга инвазия – тази в Афганистан. Болтън цитира в книгата си президента Тръмп: “Това е ход на глупав човек, казващ се Джордж Буш”.
Болтън пише още, че в телефонен разговор от май 2019 президентът на Русия Владимир Путин перфектно прилага “типична съветска пропаганда”, свързвайки венецуелския опозиционен лидер Хуан Гуайдо с демократическия кандидат-президент от 2016 Хилъри Клинтън, което “в голяма степен е убедило Тръмп”.
Целта на Путин е била да защити своя съюзник – венецуелския президент Николас Мадуро, пише Болтън. През 2018 Тръмп обяви левиста Мадуро за диктатор и наложи санкции, въпреки което венецуелският президент успя да се задържи на власт. В интервю за “ABC News”, което предстои да се излъчи тази неделя, Болтън коментира по адрес на Тръмп:
“Мисля, че Путин е убеден, че може да го разиграва като марионетка”.
“Това е лошо място”
Болтън пише, че голяма част от най-приближените съветници на президента тайно го презират. С пристигането си в Белия Дом Болтън споделя, че е бил предупреден от Кели: “Нямаш представа, колко отчаяно искам да се махна от тук. Това е лошо място за работа и на теб то предстои да видиш защо”.
По време на срещата на Тръмп със севернокорейския лидер от 2018 държавният секретар на САЩ Майк Помпео е подал на Болтън бележка по адрес на президента, на която е пишело: “Пълен е догоре с простотии”.
Той пише, че Помпео, който често е описван като лоялен на Тръмп, е сред съветниците на президента, които често обмислят да подадат оставка заради фрустрацията и погнусата от работата си с държавния глава.
Болтън пише, че президентът “търси конспирации под дърво и камък и остава зашеметяващо дезинформиран как се управлява Белия дом и още повече огромното федерално правителство”.