Българските, румънските и сръбските туристи, които са използвали личен транспорт, са донесли приблизително 1 милиард евро приходи на Гърция през 2019 година, показва проучване на Института на Асоциацията на гръцките туристически предприятия (INSETE). Според данните най-големият източник на приходи за страната е Румъния, чийто граждани са генерирали 354 милиона евро към икономиката на южната ни съседка.
На второ място се нарежда Сърбия (297 млн. евро) и на трето – България (282 млн. евро). След тях са Албания (200 млн. евро), Турция (171 млн. евро) и Северна Македония (114 млн. евро).
Проучването, цитирано от „Bloomberg TV Bulgaria“, отчита приноса на туристите, използващи собствен транспорт, към гръцката икономика, който през изминалата година възлиза на 9,6 млн. посещения, 38,2 млн. нощувки и 1,8 млрд. евро приходи. Това е равно на 30,6 процента от общите пристигания, 16,4 процента от нощувките и 10,1 процент от приходите през годината.
Южната ни съседка очаква, след като границите й бъдат отворени след облекчаването на мерките срещу COVID-19, това да насърчи силното търсене в сегмента през третото тримесечие. Правителството се надява още, че успехът му в справянето с пандемията ще му помогне да популяризира страната като по-безопасна дестинация. Въпреки това летният туризъм зависи от това, което се случва в другите страни.
Увеличеният брой заболели с COVID-19 в няколко страни на Балканите накара Гърция да отложи отварянето на северната си граница за всички държави, с изключение на България, до края на месеца. Докато съседката ни отново отвори основните си летища за много международни полети, новите огнища ще предизвикат преосмисляне на въпроса.
Гръцкото правителство въведе мерки за подпомагане на служителите и бизнеса, както и заеми за средни и малки предприятия, както и нова схема за безработните. Страната се надява да намали мерките по-бързо, отколкото на други места, когато дейността се възобнови, за да облекчи тежестта върху публичните финанси.