Китай има 15-годишен план за трансформацията на технологичната реалност – критици го смятат за преувеличен

0
105
Технологии. Снимка: Общомедия
Технологии. Снимка: Общомедия

Мащабният план на Китай, който цели да дефинира част от глобалната технологична офанзива на страната, бе определен за преувеличен, като същевременно предстои да се сблъска с редица предизвикателства, обяви технологична асоциация за “CNBC”.

“China Standards 2035” е амбициозен 15-годишен проект, който Пекин планира да публикува по-късно тази година. Той ще заложи плановете на Китай за поставянето на световен стандарт, определящ бъдещето на технологиите от ново поколение. 

Стандартите заемат ключова роля при разработването на технологиите, които използваме към момента, пример за което са 4G и Wi-Fi мрежите. Те представляват технически характеристики, които не само дефинират принципа на работа на технологиите, но и тяхната взаимна съвместимост. Стандартите са причината, поради която можем да пътуваме в чужбина и да продължим да използваме мобилни мрежи.  

Традиционно такива технологични стандарти се залагат от американски и европейски компании и експерти. С “China Standards 2035” обаче Пекин планира да отправи местни компании и експерти към заемането на водеща роля при създаването на следващото поколение технологии

“Това е амбициозен план за залагане правилата на утрешната реалност и особено на технологичните правила, на база които ще влезем в новата технологична ера“China Standards 2035” е индустриална стратегия за тяхното установяване”, коментира за радио предаването на “CNBC” – “Beyond The Valley”, съоснователката на консултантската агенция “Horizon Advisory” Емили де Ла Брюйер. 

А какво би означавало това?

“Краткият отговор е, че светът се подчинява на правилата на Китай, а тези правила ще бъдат наложени, както в реалния свят, така и във виртуалната реалност”, обяснява Брюйер. “Това означава, че Китай има намерението да си гарантира индустриално конкурентно предимство. Страната би си извоювала и информационно предимство, т.е.  Пекин ще може да събира информация от останалата част на света по-ефикасно и сигурно, като ще може да я комерсиализира и обработва по собствено усмотрение”

Държавният съвет на Китай не отговори на молбата за коментар от страна на “CNBC”.

Приказки на еуфория и окуражаващо вдъхновение

Амбициите на Китай обаче може да се изправят пред сериозни предизвикателства и планът да не оправдае големите очакванията, смятат Наоми Уилсън, изпълнителна директорка на политиките за Азия към Информационното технологично консулство. Базираната в Съединените щати агенция включва редица водещи технологични компании. 

Уилсън добавя, че Китай е обявявала редица стратегически планове през последните години, като това е последният и е насочен основно към национални компании и експерти. 

“Целевата аудитория е китайското население и по-конкретно китайски компании и технологични експерти. Предвид това можем да допуснем, че цели по-скоро да породи еуфория и окуражаващо вдъхновение, коментира Уисън по време на радиоинтервюто. 

“Много е вероятно Китай да заема все по-водеща роля с развитието на местните компании. Установяването на китайските технологични стандарти обаче е процес, който не се извършва в условията на вакуум и далеч няма да сложи края на световната технологична конкуренция. Това е само една стъпка от процеса и макар изключително важна, тя си остава само просто една стъпка, която далеч няма да предопредели световния технологичен ред на бъдещето”.

Стандартите се залагат от установени асоциации в индустрията. Най-често множество компании и експерти в сферата си сътрудничат за тяхното дефиниране и изпълнение. Предлагат се предложения и решения, които в продължение на години се рафинират и формулират, докато се стигне до окончателен стандарт за конкретната технология. Уилсън смята, че така устроеният процес превръща амбициите на Китай в сериозно предизвикателство за изпълнение. 

“Този процес се базира на правила, консенсус и индустриална воля. Истината е, че тези… отдавна установени процедури целят да избегнат именно такива централизирани вмешателства, смята тя.

“Като те (китайските компании и експерти) могат да излязат с колкото предложения желаят, но процесът е устроен така, че да отсее лошите и неефикасни решения за сметка на предложенията, които са най-подходящи за текущото технологично развитие и потребителски нужди”. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments