Китай успешно изстреля в орбитата на Земята последния сателит от навигационната система Бейду-3, заявявайки амбициите си да се установи като световна космическа сила, предава “BBC”. Изстрелването от вторник ще сложи край на зависимостта на Китай от сателитите на американската правителствена система “Global Positioning System” (GPS).
Китайската мрежа на стойност от 10 милиарда щатски долара се състои от 35 сателита и предоставя възможност за глобално навигационно позициониране. Новината бе публикувана на фона на нарастващото напрежение между Вашингтон и Пекин, породено от съвкупност от обстоятелства, сред които са и пандемията от коронавирус, избухнали международни търговски спорове и спорната ситуацията с автономията на Хонг Конг.
Първоначално изстрелването бе планирано за миналата седмица, но бе забавено, след като бяха установени технически проблеми с двигателите на ракетата по време на тестовата фаза. Третата версия на навигационната сателитна система Бейду “BDS” предлага алтернатива на руската “GLONASS”, европейската “Galileo”, както и на американската “GPS”. Първата версия на Бейду – в превод, означаващо “голямата мечка”, бе изведена от експлоатация през 2012.
През последните 20 години китайската космическа програма беляза значително развитие, след като Пекин предприе крупни инвестиции в разработването на национални високотехнологични космически системи. През 2003 Китай се превърна в третата страна в света изпратила екипаж в космоса, като до този е момент е построила също така тестова космическа станция и е изпратила два робота на луната.
Космическите постиженията на страната са считани за подготовка по пътя към изграждането на перманентна космическа станция, изстрелването на екипаж до луната и изпращането на първия в историята на човечеството робот до Марс. Всичко това би превърнало Китай в сериозен технологичен съперник на Америка и би белязало ерата на нова “космическа надпревара”, този път между двете страни.
Напрежението между САЩ и Китай
Дипломатическите отношения между Пекин и Вашингтон продължават да се влошават от началото на годината насам поради зародили се редица международни диспути. Президентът на САЩ Доналд Тръмп и членове на кабинета му многократно отправиха остри критики по адрес на Китай за овладяването на пандемията от коронавирус, която се разпростря от китайския град Ухан през декември миналата година.
В друг развой, касаещ суверенитета на Хонг Конг и нов проектозакон на сигурността от страна на Пекин, Тръмп обяви през миналия месец, че възнамерява да сложи край на международните търговски и туристически преференции, с които се ползва полуватономния град. Отношенията между двете страните бяха допълнително обтегнати през тази седмица, след като бившият национален секретар на сигурността на САЩ Джон Болтън разкри в новата си книга, че Тръмп е потърсил помощ от китайския президент Си Дзинпин за спечелването на предстоящата през ноември президентска надпревара в САЩ.