COVID-19: ЕС обмисля изключването на САЩ от списъка с допусканите страни

0
199
Флаг, Европейски съюз. Снимка: wikimedia commons
Флаг, Европейски съюз. Снимка: wikimedia commons

Посланици на Европейския съюз обявиха в сряда намеренията на блока за отварянето на външните граници от 1 юли, като пътуващите от САЩ може да не бъдат допускани, предава “BBC”. Редица европейски страни се застъпват за отварянето на границите за чуждестранни туристи, докато други продължават да се опасяват от зараждането на вторична вълна от новия коронавирус. 

Преди да бъдат отворени границите на блока обаче, 27-те страни членки трябва да постигнат съгласие кои страни да бъдат включени в списъка с допуснатите държавиПредвид, че вирусът продължава да се разпространява на територията на Съединените щати, е много вероятно американските граждани да не бъдат включени в него. Бразилия, Русия и други страни с високи нива на заразата също ще бъдат изключени става ясно от доклади на Брюксел. 

Европейският съюз все още не е постигнал съгласие как да се оценява кои страни отговарят на здравните критерии – една от основните бариери за навлизане на европейска територия. Част от проблема е събирането на надеждна здравна информация, сочат докладите. 

Сравнение на нивата на разпространение с други страни

Последните данни на европейската здравна агенция – Европейския център за борба и превенция на заболяванията, сочат че, Бразилия, Перу, Чили, Панама и Саудитска Арабия са страните с най-високи нива на “докладвани случаи на заразени”.  Русия и Съединените щати имат по-нисък процент на заболели на 100 000 души, но дялът им все още остава по-висок в сравнение с по-голямата част на Европа. В САЩ са регистрирани 2,3 милиона заболели и 120 000 починали, като броят им продължава да се покачва в редица щати. 

Докладите сочат, че страните членки изготвят два отделни списъка. Уебсайтът “Politico” сподели, че единият включват страни с по-малко от 16 случая на 100 000 души, докато другият не повече от 20 случая, като това може да включва Канада и Турция. “The New York Times” информира, че списъците ще се обновяват на двуседмична база, което означава че Съединените щати може да бъдат добавени впоследствие. 

Други критерии, които биват обмисляни, са реципрочност и взаимоотношенията на страните с Европейския съюз. Франция призовава ЕС да допуска граждани на страни, които са предприели същите мерки спрямо европейските граждани, докато Испания обяви готовност да отвори границите си със съседката си Мароко.

По-рано този месец Европейската комисия подчерта, че отварянето на границите със страните от региона на западните Балкани, които не са членки на блока, остава приоритетно за първи юли. 

От друга страна САЩ може да се сблъска и с дипломатически затруднения, след като на 14 март президентът на страната Доналд Тръмп едностранно затвори американските граници за държави от европейската свободна гранична зона Шенген. Ход, разкритикуван от Европейския съюз. 

Може ли Европа да спаси туристическия сезон?

Редакторката на “BBC” Катя Адлер коментира, че Европейският съюз е разделен на две групи – тези, надяващи се да спасят тазгодишния летен сезон и тези, които се опасяват от здравната ситуация. Макар и блокът да призова 27-те си страни членки да отворят вътрешните си граници от 15 юни, редица страни предприеха бяха по-скоро резервирани, опасявайки се от вторична вълна на заразата.

Дания, която бе сред първите европейски страни повдигнала ограничителните мерки, прибегна към по-резервирано отваряне на границите си в сравнение с други страни. Дания е членка на Шенген, но въпреки това ограничи визите в страната. Пребиваващи в Норвегия, Исландия и Германия бяха допуснати да се завърнат в средата на юни, но не и тези, намиращи се в Швеция. 

Гърция междувременно отвори границите си на 15 юни за редица страни в опит да спаси туристическия сезон в страната. Японци, израелци, австралийци и новозеландци биват допускани, докато туристи от високорискови страни като Великобритания и Белгия биват подлагани на задължителни тестове за COVID и 14-дневна карантина. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments