COVID-19 не се влияе от топлината или от околната температура, тъй като у нас се разпространява и при 37 градуса. Това обясни ръководителят на департамент „Имунология“ в Института по микробиология към БАН доц. Андрей Чорбанов за „бТВ“. По думите му има хора, които срещат коронавируса, но имунната им система е активна и компетентна и изобщо не реагира – заради това те нямат симптоми, не боледуват и не разпространяват инфекцията.
Имунологът изтъкна, че е малък броят на заразените на случаен принцип хора, като няма доказани случаи на заболели в градския транспорт или в самолет.
„Огромният брой случаи като групи са на семеен принцип или в работна среда или в социални общности, които живеят изключително компактно. Трябва да се има предвид гъстотата на населението в съответните места.“
Доцент Чорбанов смята, че заразяването на случаен принцип е изключително рядко и трудно се доказва. Той твърди, че маските не предпазват и в момента няма втори пък, а нормално разпределение на вируса.
„Правителствата през последните години не са инвестирали във фундаментални изследвания. Много от научните изследвания, които нямат реален практически характер и не произвеждат нищо като краен етап, всъщност са от изключителна важност за икономиката.“
Специалистът отбеляза още, че мерките не са спасение, само ще забавят разпространението на коронавируса, а така може да се проточи дълго време.
„Човек е вирусоносител изключително малко време за което може да бъде третиран. Първата седмица от заразяването той заразява, втората седмица могат да бъдат уловени вирусни частици, но те не са ефективни.“
Той обясни още, че човек е детектиран в краен етап от развитието на COVID-19, може след седмица да бъде отрицателен и в това нямало нищо странно.