Храмът „Света София“: Турция решава дали обектът да се превърне в джамия

0
208
"Света София"
Снимка от Pixabay

Предстои Държавният съвет на Турция да реши дали храмът „Света София“ в Истанбул ще бъде превърната в джамия. Построена през VI век по нареждане на византийския император Юстиниан I, тя е била най-голямата катедрала в света за близо 1000 години. Обектът за световно наследство на ЮНЕСКО е превърнат в джамия, когато Османската империя превзема града през 1453 г., но започва да действа като музей през 30-те години на миналия век. Възможно е отново да се превърне в джамия, ако съдът одобри това днес.

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган призова за промяната по време на изборен митинг миналата година. Ислямистите в Турция отдавна призовават за този ход, но светските членове на опозицията се противопоставяха години наред. Предложението предизвика международна критика от религиозни и политически лидери по целия свят.

Главата на Източната православна църква се противопостави на това решение, както и Гърция, която е дом на много милиони православни християни. Министърът на културата Лина Мендони обвини Турция в подбуждане на „фанатични националистически и религиозни настроения„, като подчерта, че не може да се извърши промяна в обекта, който е чат от световното наследство на ЮНЕСКО, без това да бъде одобрено от междуправителствения комитет на органа. От ООН са се е свързали с Турция по повод предложението, но не са получили отговор.

Каква е историята?

Емблематичната сграда с купол е разположена в истанбулския квартал „Фатих“, който се намира на западния бряг на Босфора. Юстиниан I е наредил да бъде изградена масивна конструкция през 532 г., когато градът – тогава известен като Константинопол, е бил столица на Византийската империя, известна още като Източна Римска империя. Инженерите са донесли материали от цялото Средиземноморие за изграждането на колосалната катедрала.

След завършването й през 537 г. сградата се е превърнала в седалище на православния патриарх на столицата. В сградата са се провеждали византийски императорски церемонии като коронации. Света София служи като дом на Източната православна църква близо 900 години, с изключение на един кратък период през 13 век, когато е католическа катедрала под контрола на европейските нашественици, които нападат и окупират Цариград по време на Четвъртия кръстоносен поход.

През 1453 г. обаче Османската империя, управлявана от султан Мехмед II превзема Константинопол и преименува града Истанбул, разгромявайки Византийската империя веднъж завинаги. Научавайки за „Света София“, Мехмед II настоява храмът да бъде реновиран и превърнат в джамия. Той присъства на първите молитвени петъчни литургии в сградата, дни след като тя е атакувана от нахлуващи войски.

Османските архитекти премахват или измазват православни символи вътре и добавят шпили и минарета към облика на сградата. До завършването на Синята джамия в Истанбул през 1616 г. „Света София“ е била основната джамия в града, а архитектурата й е била вдъхновение за строителите на Синята джамия и няколко други из града, както и по света.

След края на Първата световна война през 1918 г. Османската империя е била победена и разделена от победоносните съюзници. Националистическите сили обаче са се  разбунтували и са създали съвременна Турция от пепелта на тази империя.

Основателят на Турция и първият президент на светската република Мустафа Кемал Ататюрк е наредил „Света София“ да бъде превърната в музей. След като отворила врати за посетители през 1935 г., тя се е превърнала в една от най-посещаваните туристически атракции в Турция, което е актуално и до днес.

Защо това има значение?

Благодарение на своята 1500-годишна история, „Света София“ има огромно религиозно, духовно и политическо значение за групите на вярващите в Турция и извън нея. Ислямистки групи и набожни мюсюлмани настояват сградата да бъде превърната отново в джамия, като дори планират да организират протести извън нея, срещу закона от 1934 г., който забранява религиозните служби на мястото.

Президентът Ердоган също потвърди тази позиция. В реч за предизборната си кампания преди местните избори миналата година той каза, че превръщането на „Света София“ в музей е „голяма грешка“, затова е помолил приближените до него да проучат как да преустроят функцията на сградата.

Главата на Източната православна църква, известен като Вселенския патриарх на Константинопол, все още се намира в Истанбул. Патриарх Вартоломей предупреди във вторник, че преобразуването на сградата ще „разочарова милиони християни“ и ще разруши два свята.

Американският държавен секретар Майк Помпео също предупреди, че всяка промяна в статута на „Света София“ ще намали способността му да „служи на човечеството като така необходимия мост между световете на различните религиозни традиции и култури“. Миналата седмица посланикът на САЩ по въпросите на свободата на вероизповеданията Сам Браунбек призова Турция да остави сградата такава, каквато си е.

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу обаче настоя, че другите държави нямат думата в решението, тъй като сградата е на турска територия. „Това, което правим у нас и с нашата собственост, зависи само от нас.„, заяви той пред турския телевизионен канал „24 TV“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments