Най-малко 113 тела са открити след образувало се свлачище в нефритена мина в северен Мианмар, обявиха официалните власти в страната, цитирани от “BBC”. Спасителните дейности продължават в търсене на изчезнали миньори в района на
Хакант, областта Качин. Калното свлачище, което е погълнало миньорите, е предизвикано от проливните дъждове в региона, обявиха от противопожарната служба.
В Мианмар се намират едни от най-богатите залежи на нефрит в света, като мините имат дълга история на инциденти, много от които включват любители, търсещи скъпоценните камъните. Противопожарната служба на страната обяви в публикация във Фейсбук:
“Нефритената мина е била залята от кална вълна, породена от обилните валежи”.
Полицията коментира, че местните жители са пренебрегнали предупреждението от сряда да не се работи в мините след дъжда – съвет, който е можел да спаси множеството погубени животи. Главният кореспондент на “BBC” в Банкок коментира, че от видео запис от момента на инцидента се вижда огромна кална маса, което се влива в голяма наводнена яма. Впоследствие земната маса се свлича, изтласквайки водата в прилежащата долина. Противопожарната служба е публикувала снимки на пожарникарите, изнасящи тела в брезентови чували.
Маунг Каинг, 38-годишен миньор, сподели за “Reuters”, че е видял извисяващата се купчина кална маса, която е била на ръба да се свлече, при което хората са се развивали да бягат. Той си спомня:
“За по-малко от минута всички хора на дъното на ямата просто изчезнаха. Чувствам празнина в сърцето си… Хората бяха заклещени в калта и крещяха за помощ, но нямаше кой да им помогне”.
Стотиците хора са отишли в мината с надеждата да открият нефритени камъни из изпадалия от камионите чакъл. От миньорската дейност се образуват огромни ями, които могат да бъдат опасни поради липсата на залесяване в района, наподобяващ лунен пейзаж. Над 100 души са загинали в мините на Мианмар през изминалата година.
Търговията с нефрит в страната се оценява на повече от 30 милиарда щатски долара годишно, като в Хакант се намират най-богатите залежи на нефритени камъни. Кореспондентът на “BBC” информира, че през миналата година е прокаран нов закон за миньорството, но критици смятат, че правителството разполага с прекалено малко инспектори и ограничени юрисдикция, за да се противопостави на нерегламентираното миньорство. Свлачище в мина за нефрит в Качин погуби най-малко 90 души през 2015 година.