Компании от цял свят са генерирали дълг в размер на общо 1 трилион долара за 2020, опитвайки се да предпазят финансите си от пандемията от COVID-19, сочат данни от ново проучване, проведено сред 900 водещи компании и цитирано от “Reuters”. Безпрецедентният ръст ще повиши световния корпоративен дълг с близо 12% до около 9,3 трилиона щатски долара, влошавайки ситуацията за най-задлъжнелите корпорации, чийто дълг достигна този на средно големи държави.
…
През изминалата година бе регистриран остър скок в дълга с 8%, породен от множество сливания и враждебни изкупувания, както и от заемането на средства за изкупуването на акции и изплащането на дивиденти. Ръстът тази година обаче ще е по съвсем различна причина – оцеляване, продиктувано от саботираните от вируса корпоративни доходи.
“COVID-19 промени всичко”, коментира Сет Майер – мениджър на финансови портфолиа към “Janus Henderson”, компанията изготвила доклада за състоянието на новия корпоративен дълг.
“Вече всички усилия са насочени към съхраняването на капитала и изграждането на стабилни счетоводни баланси”, добавя той.
Компаниите заеха 384 милиарда щатски долара от фондовите пазари за периода между януари и май тази година, като Майер прогнозира предстояща вълна от отпускане на дълг от страна на рисково-толерантни компании с нисък кредитен рейтинг, гонещи “големи печалби”.
През март заемните пазари ограничиха достъпа за почти всички освен за най-доверените компании, но възобновиха предоставянето на заемен капитал, след като бяха обявени извънредните финансови мерки за борба с икономическите последици от коронавируса от страна Държавния резерв на САЩ, Европейската Централна Банка и Централната банка на Япония.
Компаниите, включени в списъка, вече дължат с близо 40% повече отколкото през 2014, като ръстът в дълга значително съкращава ръста на печалбите. Печалбите преди данъчно облагане за групата от 900 компании са се повишили с общо 9,1% до 2,3 трилиона щатски долара. Съотношението между дълга спрямо дяловете на акционерите достигна рекордно ниво от 59% през 2019, като пропорцията спрямо печалбата, разпределена за обслужване на лихвените плащания, също достигна до нови рекордни равнища .
Американски компании дължат близо половината от световния корпоративен дълг или 3,9 трилиона щатски долара, като същевременно регистрират най-бързите темпове на задлъжняване за последните пет години в сравнение с всяка голяма икономика с изключение на Швейцария, където имаше вълна от крупни сливания и поглъщания на компании.
Германия се нарежда на второ място с 762 милиарда щатски долара. В страната се намират три от най-задлъжнелите компании в света. Сред тях е Фолксваген, с дълг от 192 милиарда щатски долара, който се доближава до външния дълг на страни като Южна Африка и Унгария, макар и размерът на дълга да е увеличен от финансовата дивизия на автомобилостроителя.
От друга страна една четвърт от компаниите в списъка нямат никакъв дълг, като дори някои са натрупали големи финансови резерви. Най-големият е на стойност 104 милиарда долара и принадлежи на компанията, притежаваща “Google” – “Alphabet”.
Майер коментира, че заемните пазари все още са далеч от нивата преди COVID-19, тъй като продължаващата заплаха от вируса, особено на фона на зародилата се в САЩ вторична вълна, оставя инвеститорите предпазливи.
“Това е рецепта за много по-предизвикателна ситуация в сравнение с очакванията от преди два месеца”, добавя той.