Блокчейнът не може да предотврати престъпността, но тези 5 начина на употреба могат да помогнат за справяне с корупцията

0
203
Технологията на блокчейн.
Снимка: Пиксабей
  • Blockchain предлага редица ценни качества, по-специално свързани с явни и неизменни бази данни и водене на записи, които могат да помогнат за справяне с корупцията на държавно ниво.
  • Тази технология трябва да бъде сдвоена с обмислени правни рамки и структури. Блокчейнът сам по себе си не може да предотврати престъпления.

Blockchain може да играе уникална роля за предотвратяване на корупцията в правителството, пише “World Economic Forum”. Неговата технология предлага уникална комбинация от постоянно и несъмнено прецизно водене на записи, прозрачност и яснота на транзакциите в реално време, както предоставя и автоматизирана функционалност на “смарт договора”.

За да бъдем сигурни, самият блокчейн не може изцяло да предотврати престъпления или да осуети лоши участници. Докато blockchain може да допълва и подобрява съществуващите правни рамки и социални структури, неговата ефективност е толкова голяма, колкото системата, от която е част. При липса на последователни правоприлагащи органи, точни информационни данни, адекватно технологично ноу-хау, съвместни политически елити и добронамереност в обществото, управлението, основано на блокчейн, може да се окаже не по-голямо възпиращо средство за корупцията от законите и политиките на статуквото.

Независимо от това, ключовите случаи на използване на тази технология показват как тя може да бъде внедрена за справяне със слабостите в сегашните системи. Тези случаи на използване също подчертават значението на всеобхватен и многостранен подход за управление на базата на блокчейн. В много от тях биват включват също критични ограничения и недостатъци при използването на тази нова технология. Въпреки че тези ограничения могат да спаднат с технологичния напредък, от съществено значение е правителствата да претеглят както разходите, така и ползите от системите за управление, базирани на blockchain.

  1. Обществени поръчки

Обществените поръчки (или държавните договори) са единственият най-голям пазар за държавни разходи и най-големият източник на официална корупция в световен мащаб. Различни фактори карат дадено правителство да стане обект на корупция както в страните с високи, така и тези с ниски доходи. Процесите за подбор на доставчици са сложни и непрозрачни, като включват висока степен на човешка преценка. Тези уязвимости не само водят до големи финансови течове, но нарушават пазарните цени, намаляват здравословната конкуренция и често водят до нестандартни стоки и неефективни услуги.

Как blockchain може да помогне: Процесът, базиран на blockchain, може директно да се справи с факторите за риск от корупция, като улеснява надзора на трети страни над тези, които очевидно правят фалшиви транзакции и дава възможност за по-голяма обективност и унифицираност чрез автоматизирани интелигентни договори, като по този начин повишава прозрачността и отчетността на транзакциите и участниците.

Основни ограничения: Редица препятствия могат да усложнят ефективното внедряване. Например, колкото по-лесен е достъпът и използването на blockchain платформата, толкова по-уязвима е злоупотребата. Атаките със “спам” или “източване” могат да осакатяват антикорупционния потенциал на системата, като я заливат с безполезна или злонамерена информация или я ограбват от средствата, необходими за завършване на всяка транзакция. Освен това, блокчейн платформата може да не заснеме цялата вселена от съответните човешки взаимодействия. Ако тайните споразумения, подкупите или дори редовното подбиране на доставчици продължат да се осъществяват офлайн, антикорупционният потенциал на поръчките, базирани на blockchain, ще бъде силно зашеметен.

  1. Регистри за право на собственост върху земята

Различни правителства започнаха да експериментират с базирани на blockchain регистри на собствеността върху земята. Някои инициативи, като тези в Швеция, са мотивирани от желанието за повишаване на ефективността в индустрията, интензивна за транзакции. Други, като тези в Хондурас и Индия, имат намерение да налагат и разширяват правата на собственост и да повишават прозрачността в процес, уязвим за корупционни практики.

Как blockchain може да помогне: Регистрираните на Blockchain поземлени регистри могат потенциално да осигурят сигурна, децентрализирана, публично проверима и неизменна система за запис, чрез която хората могат окончателно да докажат своите права на земя. Тези качества намаляват възможността за самостоятелно манипулиране на правата върху земята и увеличават устойчивостта на собствеността върху земята по-общо.

Основни ограничения: Самата технология Blockchain не може да формализира собствеността върху имотите или да реши неефективно управление. Държавите с несъществуващи, непълни или неправилни поземлени регистри трябва да преминат през трудния процес на събиране, почистване и дигитализиране на тази информация, преди да стане възможно функционирането на регистър на собствеността върху базата на блокчейн. Освен това, степента на свързаност и технологична надеждност сред населението може да определи възможността за краткосрочен регистър, базиран на блокчейн.

  1. Електронно гласуване

Нарастващата загриженост относно сигурността на изборите, целостта на регистрацията на избирателите, достъпността на анкетите и избирателната активност накараха правителствата да разгледат платформите за гласуване на базата на блокчейн като средство за увеличаване на вярата и участието в основните демократични процеси.

Как блокчейн може да помогне: Децентрализираните, прозрачни, неизменни и криптирани качества на Blockchain могат потенциално да помогнат да се сведе до минимум фалшифицирането на изборите и да се увеличи максимално достъпността на бюлетините.

Основни ограничения: Предвид високите залози на избори, електронното блокчейн гласуване представлява значителни рискове. Всички нови технологични системи, включително тези, базирани на blockchain технологии, са уязвими към кибератаки и други уязвими места в сигурността. Те биха могли да причинят манипулация на гласовете, изтриване на хартиени документи или да причинят електронен хаос. Освен това система за проверка на избирателите, използваща биометричен софтуер, като например разпознаване на лица, може да доведе до фалшиви гласове при идентифицирането на избирателите, като по този начин биха се улеснили измамите или скриване личността на гражданите (което е негатив). Системите за гласуване, базирани на блокчейн, могат също да доведат до рискове и проблеми. Следователно е наложително всяка такава услуга да се предоставя от изключително проверен доставчик на технологии и система.

  1. Бенефициенти за регистри на корпоративната собственост

Последните скандали за корупция предизвикаха опасения в световен мащаб заради непрозрачна или неразкрита благоприятна корпоративна собственост. Тайно управляваните компании могат лесно да бъдат използвани за пране на пари, плащане на подкупи или владеене на правителствени инвестиции с цел лично облагодетелстване.

Как блокчейн може да помогне: Много страни започват да разработват централни регистри за полезна корпоративна собственост, за да проследяват по-добре конфликта на интереси и престъпната дейност. Очевидните от тампер и широко достъпните регистри, базирани на блокчейн, биха могли да осигурят необходимата прозрачност и разкриване.

Ключови ограничения: регистрите на корпоративната собственост остават изключение, а тези, които съществуват, до голяма степен нямат адекватни системи за проверка. Скорошното появяване на полезни регистри за корпоративна собственост в съчетание с новостта на блокчейн технологията може да постави определени предизвикателства пред ефективното внедряване. Например, повечето държави все още не изискват компаниите сами да поддържат информация за полезна собственост. Освен това приемането на всеобхватен и проверяем регистър, базиран на блокчейн, ще изисква подкупване на политици, адвокати, банки и голям бизнес, много от които може да почувстват, че техните интереси не се обслужват от публичната прозрачност и ревизируемост на такава система.

  1. Изплащане на безвъзмездни средства

Много правителства ежегодно отделят милиони долари в подкрепа на образованието, изкуствата, хуманитарната помощ и социалната такава, наред с други причини. Този процес често е противоречив, непрозрачен и неефективен, което води до загуба на пари от банкови такси и посредници, като отваря и потенциала за корумпирани финансови отклонения.

Как блокчейн може да помогне: Технологията потенциално може да се използва за изграждане на обществено доверие в такива системи. Възможността за прекъсване и намаляване на броя на участниците, които са част от отпускането на безвъзмездни средства, изплащанията и управлението, може да оптимизира процеса, да намали разходите и да сведе до минимум възможностите за незаконно финансово пренасочване.

Основни ограничения: Възможността получателите да управляват ефективно отпускането на безвъзмездни средства на базата на блокчейн може да се окаже предизвикателство или да ограничи дълбочината на прозрачност. Лицата и организациите с по-малко технологично разбиране или с недостатъчно ресурси могат да се сблъскат с дискриминация или изключване от процесите на отпускане на безвъзмездни средства, ако не могат да използват системата. Освен това, системата за разплащане, базирана на блокчейн, не се справя по подходящ начин с предизвикателството на корупционните практики при използването на самия безвъзмездни средства – въпрос, който често възниква в контекста на хуманитарната помощ.

Балансиране на ползите и предизвикателствата

В допълнение към специфичните проблеми, свързани с приложението, всеобхватните технологични бариери могат да създадат ефективно управление, основано на блокчейн. Тези бариери могат да варират от разходи за изпълнение и мащабируемост, до неизвестни отрицателни външни фактори и недостатъчно информирани политици.

“Blockchain представя ценни качества, особено свързани с явни и неизменни бази данни и водене на записи, които биха могли да повишат прозрачността, отчетността и ангажираността на гражданите.”

Наскоро Световният икономически форум публикува доклад за допълнителна оценка на способността на blockchain за ефективно намаляване на публичната корупция. Докладът “Изследване на блокчейн технологиите за прозрачност на правителството: Система за обществени поръчки, базирана на блокчейн”, се фокусира върху текущия проект на Форума с Междуамериканската банка за развитие и Службата на генералния инспектор на Колумбия, която разследва, проектира и тества случая на използване на блокчейн. – възлагане на поръчки. Доказателствената концепция, съсредоточена около публичен търг за възлагане на обществени поръчки, базиран на блокчейн Ethereum, подчерта потенциалната приложимост на тази технология в различни допълнителни податливи на корупция области на публично управление.

Ще продължат да се появяват повече случаи на използване на блокчейн за справяне с лоши участници. Както правят, новостта и неизползваният потенциал за борба с корупцията на решения, базирани на blockchain, не бива да отвлича вниманието на политиците от недостатъците и компромиси, свързани с използването на технологията в публичната сфера. Независимо от това, blockchain представя ценни качества, особено свързани с явни и неизменни бази данни и водене на записи, които биха могли да повишат прозрачността, отчетността и ангажираността на гражданите в области, които влияят съществено на демократичното управление и устойчивото развитие по целия свят.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments