Иранските власти са спрели предстоящите екзекуции на трима антиправителствени протестиращи вследствие на кампания в социалните медии, съобщава “BBC”. Персийският хаштаг #do_not_execute е използван 7,5 милиона пъти, след като във вторник бе обявено, че Върховният съд е потвърдил техните смъртни присъди. Много известни личности подкрепиха кампанията. Вече е поръчано повторно разглеждане на казуса. Тримата мъже бяха арестувани по време на уличните протести миналия ноември, в които бяха убити стотици демонстранти.
…
Съобщава се, че адвокатите на тримата мъже за първи път могат да разгледат съдебните документи и доказателства срещу клиентите си. Амирхюсейн Моради, Мохамед Раджаби и Саид Таджиди, за които се съобщава, че са около 20-годишни, бяха арестувани по време на ноемврийските демонстрации, които бяха предизвикани от решението на правителството да увеличи цената на бензина.
Иран е втората държава по държавни екзекуции след Китай
Въпреки че трябва да се справят с най-голямото огнище на COVID-19 в Близкия изток, където вече са загинали над 13 000 души, наред с което се задълбочи и икономическата криза, иранските власти не спират да разглеждат различни случаи в съда и съответно да изпълняват смъртни присъди.
В началото на вторник двама кюрдски мъже бяха екзекутирани в затвора Урумие в провинция Западен Азербайджан. Диаку Расулзаде и Сабер Шейх Абдула, които бяха в началото на 20-те и 30-те години, когато бяха осъдени на смърт през 2015 г. Причината за това беше поставяне на бомба на военен парад в Махабад през 2010 г.
Адвокатът им каза пред BBC Persian, че са невинни и че по време на процеса не са представени никакви доказателства, освен признания, извлечени под тежки изтезания. Amnesty International заяви, че двамата мъже са “най-новите жертви на дълбоко провалената система на наказателното правосъдие в Иран, която системно разчита на изфабрикувани доказателства”.
Миналия ноември милиони иранци излязоха по улиците на градове и села в цялата страна, за да протестират срещу бедността, инфлацията и икономически лошото управление. Те бяха посрещнати с насилие от силите за сигурност и стотици от демонстрантите бяха убити. Amnesty International изтъкна, че тримата мъже, осъдени на смърт във връзка с протестите, са преминали през “груби несправедливи процеси”.
“Техните твърдения за изтезания и друго малтретиране бяха игнорирани и “самопризнанията”, извлечени от Амирхосей Моради без присъстващ адвокат, според съобщенията чрез побои, включващи удари и окачване с главата надолу, се разчитаха, за да ги осъдят за “вражда срещу Бога” чрез актове на палежи и вандализъм”, добави агенцията.
В кампанията на социалните медии за спиране на екзекуциите им се присъединиха много изявени личности както в Иран, така и извън него. Футболистът Масуд Шоджей публикува на страницата си в Instagram:
“Обръщам се към върховния лидер Али Хаменей, президентът Хасан Рухани и шефа на съдебната власт Ебрахим Раиси: Моля, бъдете милостиви към тези трима ирански млади хора.”
Актьорът Шахааб Хосейни написа: “Кълнете се в пророка на добротата и състраданието, моля, спрете екзекуциите на тези трима млади хора”.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп също призова да бъдат спрени екзекуциите.
Съдебната система на Иран също обяви миналия месец, че Рухоллах Зам, журналист-дисидент и основател на влиятелния акаунт в Telegram AmadNews, е осъден на смърт за “разпространение на корупция по земята”. Едно от обвиненията, с които се сблъска, беше насърчаване на хората да участват в антиправителствени протести през 2017 и 2018 година. Зам е базиран в Париж, но е бил примамен в Ирак от разузнавателната служба на Иранската революционна гвардия и след това е отвлечен и отведен обратно в Иран.
Правителството на Иран не е оказало голяма помощ на засегнатите от икономическата криза, а лидерите на страната изразиха загриженост за бъдещи вълнения. Много ирански активисти за правата на човека смятат, че като извършват екзекуции и осъждат протестиращите до смърт, лидерите се надяват да изплашат хората от връщането им на улицата.