Преди подновяването на преговорите между държавните и правителствени
ръководители на страните-членки в Брюксел премиерът Бойко Борисов обяви, че той продължава да настоява, че трябва да има единен медицински протокол за COVID-19, който да важи за всички страни-членки на Европейския съюз. Целта е в Общността да няма спорове кой човек е заразен и какво да бъде лечението, както и какви да бъдат критериите, за да се счита дадено лице за оздравяло.
Борисов прогнозира, че есента ще бъде тежка. А у нас според него има проблем, защото на фона на увеличения брой случаи, хората не вярват, че има коронавирус. Министър-председателят акцентира на факта, че във Франция връщат задължителното носене на маски на закрито. В Австрия пък продължават да се придържат към строгите ограничителни мерки, за да спрат разпространението на заразата.
Според Борисов лекарите у нас трябва да организират кръгла маса и да се обясни ясно на хората до какво води всичко, което се прави в момента и докъде ще се стигне, ако не се спазват мерките. Той подчерта, че последиците след това са за всички нас.
Що се отнася до невъзможността да бъде постигнат компромис за плана за възстановяване на стойност 750 милиарда евро и Многогодишната финансова рамка на стойност 1100 милиарда евро Борисов каза, че за момента се очертава 50 милиарда евро да бъдат прехвърлени от безвъзмездните средства към заемните. Така грантовете за държавите-членки ще бъдат на стойност 450 милиарда евро, а кредитите – 300 милиарда евро. Това означава, че съотношението ще бъде 60/40, а не както беше предвидено първоначално – 2/3 към 1/3.
Според Борисов България е една от най-спестовните държави в Европейския съюз. Той подчерта, че до момента страната ни успява да се справи със собствени сили и не е теглила външни заеми.
Премиерът съобщи и, че държавата ни е кандидатствала за отпускането на 300 милиона евро за най-бедните региони. За подобни средства са заявили желание още Словения, Белгия и Кипър. Все още обаче не е ясно дали те ще бъдат отпуснати.