Бивш министър на транспорта на Полша бе арестуван по време на разследване за корупция, предава “Euronews”. Бившият депутат, упоменат само като „Славомир Н.“, е бил задържан с подозрения в корупция, като се смята, че е действал в рамките на организирана престъпна група, съобщи Централното антикорупционно бюро на Полша.
…
Заподозреният също така е бил ръководител на украинската магистрална агенция Укравтодор, съобщиха от бюрото. Други двама мъже от Гданск – бивш военен командир и бизнесмен – също са били задържани. Разследването е проведено съвместно с Окръжната прокуратура във Варшава, Специалната прокуратура за борба с корупцията в Киев и Националното антикорупционно бюро на Украйна – “НАБУ”.
Украинските власти обявиха, че са проведени „над 50 обиска“ на офиси на Укравтодор и държавни предприятия, както и на домове, свързани с бивши служители на държавни агенции в Полша. Предполага се, че организираната престъпна група е действала в периода между 2016 и 2019, както и че е ръководена от бившия шеф на Укравтодор, който „е получил незаконни облаги“ по време на служебния си мандат.
В случаите, когато украинските компании не са съумявали да изпълнят договорните си задължение при изграждането на пътна инфраструктура, са получавали облекчения в замяна на „незаконни облаги“, твърдят прокурорите.
„Всички тези случаи са свързани с решения за използването на средства, предоставени от международни финансови организации под формата на заеми за поддръжката на украинската пътна система“, заяви директорът на “NABU” Артем Ситник.
Властите твърдят, че общият размер на кредитните средства, използвани от групата за усвояването на незаконни суми, надвишава 270 милиона евро.
„Положени са максимални усилия за укриването на престъпленията и незаконния произход на средства“, добави Артем Ситник.
Обвиненията срещу „Славомир Н.“ се наказват с максимална присъда от до 12 години лишаване от свобода. През януари доклад на неправителствената организация “Transparency International” установи, че Полша е една от петте държави от Европейския съюз, където злоупотребата продължава да е належащ проблем. Полша, Унгария, Румъния, Хърватия и Гърция бяха сред водещите страни в ЕС спрямо индекса на възприемана корупцията на “Transparency International” от 2019.