Парламентът ще обсъжда премахването на вечните длъжници

0
180
Народно събрание
Снимка: Народно събрание, Архив

На редовното си заседание днес депутатите ще обсъждат на първо четене промените в

Закона за задълженията и договорите, внесени от ГЕРБ и „Обединените патриоти“. Целта на измененията е да бъде премахнато т.нар. дългово робство. Текстовете предвиждат да бъде въведена 10-годишна абсолютна погасителна давност по отношение на задълженията на физическите лица.

При представянето на законопроекта пред медиите през месец юни Искрен Веселинов от „Обединени патриоти“ подчерта, че това е един голям проблем за немалка част от българските граждани. Те са принудени до края на живота си да се мъчат да погасят свои дългове, които не са успели да покрият поради развоя на събитията като оставане без работа и съответно доходи, например.

10-годишната давност ще важи само и единствено за физически лица. Тя няма да се отнася за еднолични търговци.

Евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев от своя страна подчерта, че България в момента е единствената държава-членка на Европейския съюз, в която няма правна регламентация, която да слага край на задълженията на физическите лица. У нас няма въведена абсолютна давност.

Освен това в България не е въведена и потребителска несъстоятелност, както и несъстоятелност на физическите лица.

За премахването на вечните длъжници в България се обяви и омбудсманът Диана Ковачева. Тя също подчерта, че случващото се у нас няма аналог в Европа и съобщи, че жалбите при нея растат лавинообразно. Освен това кредиторите тормозели длъжниците дори и по време на пандемията от COVID-19.

Ковачева изрази притеснение, че на хората теглили кредити, особено бързи такива, не им се давало шанс да започнат на чисто и връщали пари цял живот. На някои им се налагало да не работят на трудови договори, за да не им се удържала част от заплатата им. Това се отразявало на целия им живот – на правото им на пенсия, на трудовия им стаж, на здравното им осигуряване и т.н.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments