“Apple” и “Nike” подложени на натиск заради съмнения в експлоатация на китайски уйгури

0
228
Преквалификационен лагер в Синдзян
Снимка: Wikimedia Commons

Корпоративни гиганти, сред които “Nike”, се изправиха пред зачестили призиви за преустановяване на бизнес отношения с доставчици, за които се смята, че използват “принудителен труд” на китайски уйгури, предава “BBC”. Активисти инициираха кампания, обвиняваща компаниите в “подкрепяне и възползване” от експлоатацията на мюсюлманската етническа група в Китай. Същевременно Съединените щати увеличиха икономическия натиск, предупреждавайки компаниите да се въздържат от осъществяването на бизнес отношения с провинцията Синцзян поради опасенията от потъпкване на човешките права в региона. 


“Nike” и редица други модни компании обявих, че вече са адресирали проблема. “Nike” зави, че “вече е завела разследване на доставчиците си в Китай с цел да определи и оцени риска от евентуални злоупотреби с труда на уйгурски или други етнически групи.”Компанията обяви, че не получава материали и суровини директно от Синцзян – провинцията, намираща се в западен Китай, където се намира по-голямата част от уйгурите и за които се твърди, че биват принуждавани да работят в местните заводи“Apple” също обяви, че разследва обвиненията:

“Към момента не сме открили доказателства за принудителен труд в заводите на компанията, като планираме да продължим с мониторинга.“

Политици и активисти твърдят, че компаниите следва да положат повече усилия, като в противен случаи рискуват да се превърнат в съучастници на китайското правителство в потъпкването на човешките права.

„Модните линии и търговците на дребно трябваше да напуснат региона отдавна, но не го направиха. Ето защо този публичен призив към предприемане на мерки е особено важен и необходим“, заяви Клои Кранстън от „Anti-Slavery International“, една от над 180-те организации, участващи в кампанията за оказване на натиск.

„Не става въпрос само за прекратяване на бизнес отношенията с даден доставчик. Нужен е цялостен подход“.

Какво се случва в Синдзян?

Доклади на Австралийския институт за стратегическа политика “ASPI” и на Конгреса на САЩ редом с разследванията на други институции и организации, установяват, че хиляди уйгури са разпределени да работят във фабрики в Китай, при условия, „силно наподобяващи принудителен труд„, сочи докладът на “ASPI”. В него фабриките биват свързани с над 80 известни марки, сред които и “Nike”, “Apple” и “Gap”.

Китай, за който се твърди, че е задържал над един милион уйгури в интеграционни лагери в Синдзян, описва въпросните програми – които, според докладите, подлагат малцинствата на принудителна стерилизация – като преквалифициране и обучение на гражданиВластите твърдят, че рискът от крайности и експлоатации е взет предвид, отхвърляйки  обвиненията в изграждането на концентрационни лагери като „фалшиви“.

Омер Канат, изпълнителен директор на Проекта за защита на уйгурските човешки права, заяви, че призива към компаниите да изместят бизнеса си от Синдзян е изключително важен за оказването на натиск върху китайското правителство в посока промяна на етническата политика на страната.

„Досега китайското правителство бе осъждано за действията, но е нямаше реални и конкретни действия“, коментира той за “BBC”. „Китайското правителство няма да направи нищо, освен ако не се изправи пред реални последици. За това евентуални действия от страна на компаниите биха означавали много”.

Какво предприемат правителствата?

Призивът за действие бе отправен, след като САЩ засили икономическия натиск в търсене на решение на проблема. По-рано този месец Америка санкционира китайските власти, наблюдаващи региона и предупреди компаниите да не правят бизнес в Синдзян.

Американски гранични служители също така иззеха пратка с 13 тона продукти за коса на стойност приблизително 800 000 долара, пристигащи от региона. Същевременно Министерството на търговията включи в черния списък на ведомството 11 нови доставчика,, за които се твърди, че работят с фирми като “Apple” – ход, ограничаващ възможностите им да изкупуват американски продукти поради опасения от злоупотреби.

Законодателите в Конгреса на САЩ обмислят нов законопроект за изричното забраняване на вноса от Синдзян. Политици от САЩ и Европа също така заплашиха със закон, който да принуди бизнесите да се отнасят по-отговорно с проблема.

„Компании от цял свят следва да преосмислят своите операции и вериги за доставки с цел да намерят адекватни алтернативи, които не предполагат експлоатацията на труд и нарушаване на човешките права на уйгурския народ“, заяви американският конгресмен Джеймс МакГовърн, който ръководи комитета по китайските въпроси.

Канат от друга страна заяви, че смята, че международният отговор се разраства, давайки за пример скорошните коментари на външния министър на Обединеното кралство Доминик Рааб, който обвини Китай в „груби и обидни“ потъпквания на човешките права, заявявайки, че международни санкции срещу страната остават на дневен ред. 

„Това е обнадеждаващо“, коментира той. „Това е първата стъпка към решаването на проблема“. 

Какво обявиха компаниите?

Активистката кампания е насочена срещу модните марки, тъй като в Синдзян се произвежда по-голямата част от памука в Китай, представляващ около 20% от световния износМодните компании заявиха, че гледат на проблема сериозно.

“Nike”, след като се конфронтира с един от своите доставчици – “Taekwang Group”, обяви, че преустановява наемането на служители от Синдзян в една от фабриките си. Компанията за спортно облекло твърди, че “Taekwang Group” е заявила, че въпросните работници „имат възможност да прекратят или продължат договорите си по всяко едно време“.

„Това остава въпрос от особена важност“, обявиха от компанията. „Продължаваме да се позоваваме на експертните насоки, както и да работим с други марки и заинтересовани страни, за да обсъдим всички възможни подходи за отговорно справяне със ситуацията“.

“Gap” на свой ред заяви, че има установени вътрешни политики, които се противопоставят на принудителния труд във веригата на доставките и съответно компанията не поръчва конфекция директно от Синдзян.

„Ние също така си даваме сметка, че значителна част от световното производство на памук се отглежда и тъче в региона“, добави компанията. ”Именно поради това предприемаме стъпки, за да установим начини да повлияем косвено на глобалната верига за доставки на компанията”. 

Други компании оспориха твърденията, че техните вериги за доставки са свързани с принудителен труд. “Adidas” заяви, че никога не е доставяла продукти от Синдзян, макар и доставчик, цитирана в доклада на “ASPI”, да твърди, че работи със спортния гигант.

„Стандартите на трудовата политика на “Adidas” строго забраняват всякакви форми на принудителен и затворнически труд, като мерките се прилагат по цялата търговска верига за доставки“, добави компанията. “При установяване на използване на принудителен труд от страна на някой от нашите партньори ще доведе до прекратяване на партньорството“.

“Apple” заяви, че не е установила незаконни практики сред доставчиците си, въпреки че проведе няколко изненадващи одита на дългогодишния си доставчик “O-Film” – една от фирмите, цитирани от Министерството на търговията в САЩ. Някои от китайските компании, обвинени в използване на принудителен труд на уйгурски работници, също оспориха твърденията.

„Ние категорично не прилагаме и никога няма да прилагаме принудителен труд във всяка една сфера на дейност на нашата компания“, обяви “Esquel Group”, производител на ризи със седалище в Хонконг, който според докладите е сред доставчиците на луксозната марка “Lacoste”.

От компанията добавиха, че са „дълбоко обидени“ от решението на САЩ от по-рано тази седмица да добави доставчика в черния списък за износ.

„Работим с всички компетентни органи за разрешаване на проблема и оставаме отдадени на Синдзян, тъй като се гордеем с приноса си в региона през последните 25 години”. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments