Полицията в Хонконг търси да арестува шестима демократични активисти, живеещи в изгнание в западни страни, включително Великобритания, се казва в съобщения на медиите, цитирано от “BBC”. Според информацията групата включва бившия работник в консулството на Великобритания Саймън Ченг, известният активист Нейтън Лоу и американския гражданин Самюъл Чу. Те са издирвани по подозрение, че нарушават нов закон за сигурност, наложен в Хонконг от Пекин, съобщи китайската държавна телевизия, като ги нарече “размирници”.
Хонконгската полиция отказа коментар. Развитието на случая идва, след като законодателните избори, насрочени за септември, бяха отложени за една година от правителството на Хонконг в петък.
Управленците обясниха, че този ход е необходим поради скок в инфекциите на COVID-19, но опозицията ги обвини, че използват пандемията като претекст. Белият дом се намеси и определи хода като подкопаване на демокрацията. Продемократичните политици се надяваха да се възползват от гнева на китайска територия заради новия закон за сигурност, с което да спечелят мнозинство в законодателния съвет (LegCo).
Мнозина в Хонконг, бивша британска колония, връчена на Китай през 1997 г., се опасяват, че уникалните свободи, които трябва да бъдат гарантирани до 2047 г. са под сериозна заплаха.
Обединеното кралство и Австралия са сред страните, които през последните седмици прекратиха договорите си за екстрадиция с Хонконг. Германия направи това в петък – един от тези, за които се съобщава, че е в новия списък за издирване, е получил убежище именно там.
Кои са бегълците?
Китайската държавна телевизионна мрежа CCTV заяви, че шестима души са били издирвани по подозрение за подстрекаване към сецесия или заговор с чужди сили – и двете престъпления могат да бъдат наказани с доживотен затвор съгласно новия закон за сигурност. Според данни на CCTV и хонконгските медии шестимата търсени от полицията са:
Саймън Ченг, бивш служител на британското консулство в Хонконг, който наскоро получи политическо убежище във Великобритания. Той бе задържан миналия август по време на командировка до континентален Китай и обвинен в подбуждане към политически вълнения в Хонконг. Той отрича това и казва, че е бил пребит и принуден да подписва фалшиви признания, докато е бил в ареста в Китай.
В отговор на новината за заповедта за арест, Чен каза пред „BBC“, че няма да спре да говори за проблемите в Хонконг. “Тоталитарният режим сега ме криминализира и бих приел това не като срам, а като чест”, каза той.
Натан Лоу, 27-годишен активист, който е избягал във Великобритания.
“Нямам представа какво е моето “престъпление” и не мисля, че това е важно. Може би много обичам Хонконг”, написа той в Twitter.
Лоу за пръв път стана известен като лидер на студентски протести през 2014 г. Той каза, че е разочарован и уплашен, че трябва да живее в изгнание и че ще трябва да “разкъсва” отношенията си със семейството си, което е в Хонконг.
Самуел Чу, американски гражданин. Той е син на преподобния Чу Юй Минг, баптистки министър, който беше един от основателите на “Движение чадър” през 2014 г. Чу ръководи Вашингтонския съвет за демокрация в Хонг Конг и заяви, че за последно е посетил Хонконг през ноември 2019 г.
“Може би съм първият некитайски гражданин, който е набелязан, но няма да съм последният. Ако съм прицелен, всеки американец и всеки гражданин, на която и да е нация, който говори за Хонконг, може и ще бъде също на моя хал”, коментира той.
Законът за националната сигурност съдържа екстериториални разпоредби, според които всеки, включително жители на Хонконг, може да бъдат санкционирани по него. Китай казва, че законът е необходим за възстановяване на стабилността и реда в световния финансов център.
Рей Вонг, активист за независимост, който избяга в Германия през 2017 г. и сега е във Великобритания, каза пред Би Би Си, че списъкът на “издирваните” изгнаници е съставен, за да “сплаши” активистите за демокрация, които се опитват да ускорят международната подкрепа за тяхната кауза.
Лау Хонг (известен още като Honcques Lau), 18-годишен, който вече е във Великобритания, за пръв път излезе на обществената сцена през ноември 2017 г., когато издигна лозунг за независимост до лидера на Хонконг Кари Лам.
“Елате ме арестувайте във Великобритания”, каза той пред журналист в петък.
Уейн Чан, друг активист за независимост, е в неизвестна страна.
“За мен ситуацията, пред която са изправени гражданите на Хонг Конг, е дори по-опасна от тази, с която се сблъсквам. Не мога да мисля прекалено много за личната си безопасност”, каза той пред агенция Ройтерс.