Почина първата жена с трансплантирано лице в САЩ

0
169
Лекари извършват операция.
Лекари. Снимка: Пиксабей

Реципиентът на първата частична трансплантация на лице в САЩ Кони Кълп е починала на 57 години, почти десетина години след новаторската операция, съобщава “ABC News”Клиниката в Кливланд, където операцията ѝ беше извършена през 2008 г., съобщи, че Кълп е починала в сряда в клиниката в Охайо от усложнения от инфекция, която не е свързана с трансплантацията ѝ.


Д-р Франк Папай, който е председател на института по дерматология и пластична хирургия на клиниката в Кливланд и беше част от хирургическия екип на Кълп, я нарече
“невероятно смела, жизнена жена и вдъхновение за мнозина”.

“Нейната сила се виждаше във факта, че тя е най-дълго живеещият пациент с трансплантация на лице досега”, казва Папай в изявление. И допълва: “Тя беше страхотен пионер и решението ѝ да се подложи на понякога плашещата процедура е траен подарък за цялото човечество.”

Съпругът на Кълп я застрелва в лицето през 2004 г. при неуспешен опит за убийство-самоубийство, за което беше вкаран в затвора и престоя там 7 години. Куршумът унищожава носа ѝ, разбива бузите и изключва по-голямата част от зрението на жената. Видът ѝ става толкова плашещ, че собствените ѝ деца бягат от нея и я наричат чудовище, съобщи преди това Асошиейтед прес.

Кълп претърпява 30 операции, за да се опита да оправи лицето си. Лекарите взимат части от ребрата ѝ, за да изградят скули и изработват горна челюст от една от костите на крака ѝ. Жената има и безброй кожни присадки от бедрата. Все пак тя не е била в състояние да яде твърда храна, да диша сама или да усеща мирис.

През декември 2008 г. д-р Мария Симионов ръководи екип от лекари в 22-часова операция за замяна на 80% от лицето на Кълп с кости, мускули, нерви, кожа и кръвоносни съдове от донора Анна Каспер. Това е и четвъртата трансплантация на лица в света, въпреки че останалите не са толкова обширни.

След операцията израженията на жената стават малко дървени/груби и речта ѝ понякога е трудна за разбиране, но тя отново добива възможността на говори, да се усмихва, да помирисва и да вкусва храната си. През 2011 г. Симионов каза, че Кълп има “нормално лице”, след като лекарите поправят долните ѝ устни и добавят допълнителната кожа, която нарочно са заделили, за да улеснят биопсиите за проверка.

“Усмихва се, тя е перфектна. Когато се шегува, тя леко трепва с очи. Лицето ѝ е живо. Можете да видите емоции”, споделя Симионов.

Също през 2011 г. мъж от Тексас, тежко обезобразен при авария на електропровод, претърпява първата трансплантация в страната на цяло лице. Кълп от своя страна прави няколко телевизионни изяви и става защитник на донорството на органи. Две години след операцията си Кълп се среща със семейството на донора Каспер, починала от сърдечен удар. Тогава Кълп споделя: “Те са наистина много приятни хора.”

23-годишната дъщеря на Каспер, Беки Каспър, заяви, че може да види част от майка си в Кълп, въпреки че костните им структури са различни.

“Определено мога да видя приликата в носа”, каза тя. “Знам, че се усмихва на това, че е много щастлива”, допълва момичето.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments