Хонконгският бизнес магнат Джими Лай е арестуван, а неговите вестникарски офиси са претърсени от полицията заради обвинения в заговор с чужди сили, информира “BBC”. Неговият случай е най-грандиозният арест досега според спорния закон за сигурност, наложен от Китай през юни.
Лай е главен продемократичен глас и привърженик на протестите, избухнали миналата година. През февруари 71-годишният мъж, който също има гражданство във Великобритания, беше обвинен в организиране на незаконни сбирки и сплашване. Той получи полицейска гаранция.
Китайската държавна медия Global Times в понеделник определи Лай като “привърженик на безредиците”, а неговите публикации като “предизвикващи омраза, разпространяващи слухове и действащи в противовес с хонконгските власти и континента от години”. Global Times съобщи също, че двама от синовете му, както и двама висши изпълнителни директори на Next Digital също са били арестувани.
Десетки полицаи също бяха забелязани да влизат в сградата на вестника му Apple Daily, претърсвайки офисите. Властите потвърдиха във Facebook, че седем мъже на възраст 39-72 години са били задържани по “подозрение за сблъсък с чужди сили” и други престъпления, но не посочиха самия Лай.
Несигурно бъдеще за медийната мрежа
Гледката на близо 200 полицейски служители, нахлуващи в нюзрума на Apple Daily, най-големият продемократичен вестник в Хонконг, е шокираща за мнозина тук и знак, че нещата се променят бързо. Служител на печатната медия сподели, че колегите му са спокойни и си обясняват това с приемането на Закона за националната сигурност.
Лай беше много гласен критик както на правителството на Хонконг, така и на все по-увереното присъствие на Пекин на територията. За това официалните информационни медии в Китай често го брандират като лидер на “Бандата на четиримата”, която подбужда размириците в града. Пекин също се вбеси, когато миналата година се срещна с вицепрезидента на САЩ Майк Пенс и държавния секретар Майк Помпео.
Но докато Next Media е издателство, което често е критикувано за сензационализма си, то остава една от малкото медии със собственик, който няма бизнес интерес в континенталния Китай.
Вестникът, който тази година празнува 25-годишния си юбилей, вече е под финансова криза. Според информацията днешният брой ще излезе навреме, но ако неговият пламенен собственик бъде заглушен, не е ясно дали ще оцелее за в бъдеще.
Кой е Джими Лай?
Счита се, че бизнесменът притежава повече от 1 млрд. долара (766 млн. паунда). След като генерира първоначалното си богатство в производството на облекла, по-късно той се впуска в медиите и основава вестник Apple Daily, който често е критичен към хонконгското и континенталното китайско ръководство. Той също е бил активист срещу все по-стегнатото захващане на Пекин за Хонконг. През 2019 г. той подкрепя протестите за реформи и участва в демонстрациите.
На 30 юни, когато беше приет законът за сигурността, Лай заяви пред „BBC“, че това “подписва смъртната присъда на Хонконг”. Той предупреди, че Хонконг ще стане толкова корумпиран, колкото континентален Китай, защото “без върховенството на закона хората, които правят бизнес тук, няма да имат защита”. В отделно интервю за информационна агенция AFP Лай каза:
“Готов съм за затвора. Ако ми се случи, ще имам възможност да чета книги, които не съм чел. Единственото, което мога да направя, е да бъда позитивен.”
Каква е реакцията?
Неназовани източници в Apple Daily се цитират, че компанията е “уреждала адвокати”, виждайки ситуацията като “пряк тормоз”. Стивън Бътлър, координатор на програмата на Азия на Комитета за защита на журналистите, заяви, че арестът “създава най-лошите опасения, че законът за националната сигурност на Хонконг ще бъде използван за потискане на критичното мнение за демокрация и ограничаване на свободата на печата”.
“Джими Лай трябва да бъде освободен веднага и всички обвинения да отпаднат”, каза той.
Уан Дан, дисидент и студентски лидер в изгнание на протестите на площада Тиананмън през 1989 г., заяви, че арестът е „очакван“, но “много възмутителен, тъй като двамата му синове също са арестувани, което очевидно е опит на властите да унищожат волята на Лай чрез семейни връзки”, заяви Ванг в социалните медии.
“Призовавам международната общност да предприеме незабавни действия”, каза още той.
Най-известният хонконгски активист за демокрация Джошуа Вонг също “остро осъди” ареста на Лай в Туитър. Вонг беше обвинен миналата седмица, заедно с повече от 20 души, за участие в забранено бдение на свещи на 4 юни, с което се целеше да се отбележи годишнината от репресията на площад Тянанмън.
Какъв е новият закон за сигурността?
Хонконг има висока степен на автономия, откакто е върнат на китайското управление през 1997 г., а жителите му са имали далеч по-високо ниво на свобода на словото и медиите от хората в континенталната част. Но основните разпоредби на закона включват текстове, в които престъпленията за сецесия, подривна дейност, тероризъм и заговор с чужди сили се наказват с максимална присъда в затвора.
Паралелно с това законът улеснява наказанието на протестиращите и намалява автономията на Хонконг. Освен това дава право на Пекин да оформя живота в бившата британска колония по начин, какъвто не е виждан досега. Според критиците това ефективно намалява протеста и свободата на словото – Китай заяви, че новият закон ще върне стабилността на територията след година на вълнения.
Арести и изгнаници
Има две предишни вълни на арести, след като законът беше приет от Пекин на 30 юни. В първия бяха няколко арестувани протестиращи на следващия ден, тъй като те организираха демонстрация по случая.
На 30 юли още четирима студенти и бивши активисти за независимост бяха арестувани съгласно закона. Други активисти, като високопоставения протестен лидер Натан Лоу, избягаха от града преди влизането в сила на закона за сигурност. В момента Лоу е в Обединеното кралство, но медийните съобщения сочат, че китайските власти искат както неговия арест, така и на други активисти в изгнание.