Икономиката на Обединеното кралство претърпя най-големия си спад в периода между април и юни поради мерките за блокиране около коронавируса, което тласна страната официално в рецесия, предава “BBC”. Икономиката се сви с 20.4% в сравнение с първите три месеца на годината.
Разходите на домакинствата се понижиха, тъй като беше наредено на магазините да затворят, като в същото време производството и строителството също намалиха своята работа. Това тласна Обединеното кралство към първата си техническа рецесия – определена като две поредни тримесечия на икономическия спад, наблюдавана от 2009 г. насам.
Службата за национална статистика (ONS) заяви, че икономиката леко се е раздвижила през юни, когато правителствените ограничения за движение започнаха да намаляват. Джонатан Атхоу, заместник-национален статистик по икономическа статистика, заяви: “Въпреки това брутният вътрешен продукт (БВП) през юни все още остава шест пункта под нивото му през февруари, преди вируса да стане такъв фактор.”
Според службата сривът в производството се дължи на затварянето на магазини, хотели, ресторанти, училища и автосервизи. Секторът на услугите, който захранва четири пети от икономиката, претърпя най-големия си тримесечен спад. Изключването на индустрията във фабриките също доведе до най-бавното производство на автомобили от 1954 г. насам.
Икономическият спад бе концентриран през април, в разгара на блокирането. На месечна база икономиката нарасна с 8.7% през юни, надграждайки растежа през май.
Магазини за дрехи, книжарници и други несъществени търговци на дребно отвориха вратите си в Англия на 15 юни, докато строителните работи скочиха след големи спадове през предходните два месеца.
Въпреки това канцлерът на Обединеното кралство Риши Сунак заяви, че икономическият спад ще доведе до повече загуба на работни места през следващите месеци.
Официалните данни за работните места показват, че броят на работещите е намалял с 220 000 между април и юни. Най-големият тримесечен спад на броя на заетите лица отбеляза рекорд дори спрямо май-юли 2009 г., когато беше дъното на финансовата криза. Експертът подчерта: “Стотици хиляди хора вече са загубили работата си, а за съжаление през следващите месеци много повече ще го направят.”
“Но въпреки че предстоят трудни избори, ние ще преминем през това и мога да уверя хората, че никой няма да остане без надежда или възможност.”
“Продължаващият махмурлук”
Бизнес групите призоваха правителството да направи повече в подкрепа на икономическото възстановяване. Алпеш Палея, икономист от Конфедерацията на британската индустрия, заяви, че много компании се надпреварват да плащат сметките си навреме. Той каза:
“Устойчивото възстановяване в никакъв случай не е гарантирано. Двойните заплахи от втора вълна и бавен напредък по преговорите за Брекзит също са особено чувствителни фактори.”
Директорският институт на Обединеното Кралство (IoD) заяви, че нарастващите дългове затрудняват бизнеса да продължи напред със спестовните си планове. Главният икономист Тех Парик сподели:
“Загубата на работни места нараства, а те могат да се увеличат само, когато стигнем до края на размирната схема. Купчината от дългови предприятия, които трябваше да поемат проблема, също може да причини траен махмурлук.”
Експертът призовава още правителството да намали националните осигурителни вноски на работодателите, което би направило наемите по-поносими. Освен това тя каза, че бъдещите безвъзмездни средства за малкия бизнес ще им помогнат през пандемията.
Въпреки че по-новите данни показват, че възстановяването набира сила, Банката на Англия не очаква икономиката да се върне към своята пред-пандемична ситуация до края на следващата година. Службата за бюджетна отговорност, официалният орган за прогноза на правителството, очаква възстановяването да отнеме още повече време.
Великобритания бележи рязък спад измежду най-големите
Спадът на Великобритания също е един от най-големите сред напредналите икономики, според предварителните оценки. Икономиката е с над една пета по-малка, отколкото беше в края на миналата година. Този спад не е толкова лош, колкото спада с 22,7% в Испания, но около два пъти по-голям от този в Германия и САЩ.
Банката на Англия отбеляза, че социалните разходи като хапване навън, ходене на концерт или гледане на футболен мач са по-голям двигател за растеж във Великобритания, отколкото в Америка или еврозоната.