Изборите в Беларус: Полицията откри огън срещу протестиращите в Брест

0
164
Полиция
Полиция. Снимка: Pixabay

След трета поредна нощ на протести в Беларус, министерството на вътрешните работи заяви, че полицейските служители са стреляли с истински куршуми по протестиращите, тъй като са били атакувани от тях в югозападния град Брест. Демонстрантите, снабдени с метални пръти, са се насочили към служителите на реда, които са открили огън при самозащита, съобщиха от министерството.

По официални данни е имало сблъсъци в Минск и в други градове, след като основната опозиционна фигура –  Светлана Тихановска напусна страната. Екип на „BBC“ е бил нападнат от полицията, която е била обвинена в прилагане на полицейско насилие.

Протестите избухнаха часове след като беларуският лидер Александър Лукашенко бе обявен за победител в президентските избори в неделя, които бяха определени от ЕС като всичко друго но не и „свободни и справедливи„.

ЕС обмисля санкции

Лукашенко спечели 80% от вота в неделя, но сред обществото масово циркулират твърдения за фалшифициране на вота. Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел заяви, че беларуските граждани са проявили „желание за демократични промени“ в предизборната кампания.

Външният министър на Швеция заяви, че министрите на външните работи на ЕС ще се срещнат в петък, за да обсъдят налагането на санкции срещу Беларус. Тихановска посети избирателната комисия, за да се оплаче от резултатите, според които тя печели едва 10% от гласовете, при което беше задържана за седем часа. След като вчера сутринта беше освободена, тя напусна Беларус  и се оправи към съседна Литва.

Борел обвини властите, че използват „прекомерно и неприемливо насилие, което до този момент е причинило най-малко една смърт и много наранявания„.

Уебсайтове в Беларус, които се сринаха заради висок трафик през последните дни, отново функционират нормално от днес сутринта. Държавната телевизия не коментира подробно протестите, а двама водещи обявиха оставките си.

Има много сигнали за полицейско насилие, като очевидци разказват, че са видели как служители на реда измъкват насила хора от колите им по време на третата поредна нощ на безредиците в страната. Един протестиращ е загинал, а други 200 са ранени, някои от които сериозно, а хиляди други са задържани.

Бруталността на репресиите шокира света. От официалният вестник на Беларус „Сегодня“ обаче заявиха, че протестиращите „координатори“ са били задържани, включително един жител на Минск, който е признал, че е организирал „масовите безредици“ от хотелската си стая.

Опозиционният сайт „Tut.by“ заяви, че сред задържаните в градовете Брест и Гродно, както и в столицата има и журналисти. На много от тях техниката е била счупена или конфискувана. Сайтът разкри още заяви, че репортерът и операторът, които работят за него, също са били нападнати.

65-годишният Лукашенко, който управлява бившата съветска държава от 1994г. насам, определи привържениците на опозицията като „овце„, контролирани от хора от чужбина. По-късно той добави, че повечето протестиращи са безработни, след което ги посъветва приятелски да си намерят работа.

Появиха се и данни за предстояща стачка на работниците, но държавните медии заявиха, че това е фалшива новина.

Тълпа от повече от 100 души се събра пред един от затворите в Минск в очакване на новини за задържаните им роднини и приятели.

Какво се случи с опозицията?

Светлана Тихановска повдигна духа на опозицията, което доведе до организирането на мащабни митинги преди вота. 37-годишната бивша учителка е била в отпуск по майчинство, преди да св впусне в надпреварата, след като съпругът й е бил арестуван и възпрепятстван да се регистрира като кандидат на изборите.

Тя беше една от трите жени, които впрегнаха всички възможни средства, за да оглавят опозицията. Вероника Цепкало напусна Беларус в деня на вота, а Мария Колесникова засега остава в страната.

Според един от хората в екипа й, Тихановска е била ескортирана от страната от властите като част от споразумение за разрешаване на освобождаването на ръководителя на нейната кампания – Мария Мороз, която беше арестувана в петък вечерта.

След като пристигна в Литва, Тихановска се появи онлайн  във видеоклип, в който се обърна към поддръжниците си на руски език, заявявайки, че е надценила собствените си сили. „Мислех, че тази кампания наистина ме е закалила и ми е дала толкова сили, че мога да се справя с каквото и да било.“, каза тя. „Но предполагам, че все още съм си същата слаба жена, която бях.“ „Нито един живот не си струва да бъде жертван за това, което се случва сега.“, добави тя. „Децата са най-важното в нашия живот.“ Преди изборите тя изпрати децата си в Литва за тяхна безопасност.

По-късно се появи второ видео, което изглежда е направено по време на нейното задържане. От материала се вижда че Тихановска е с сведена с глава, като чете нервно нещо написано на хартия, призовавайки своите привърженици да се подчиняват на закона и да стоят далеч от уличните протести.

Какъв е контекстът на ситуацията?

По време на последните президентски избори през 2015 г. Лукашенко бе обявен за победител с 83,5% от гласовете. Нямаше сериозни оспорващи кандидати, а експертите съобщиха за проблеми при преброяването и обработката на данните на гласовете.

Гневът към правителството на Лукашенко този път се подхранва отчасти и от начина, по който той се справя с овладяването на пандемията от COVID-19. Президентът омаловажи сериозността на пандемията, като посъветва гражданите да пият водка и да използват сауни в борбата им с болестта.

Беларус, която има население от 9,5 милиона души, до момента е отчела близо 70 000 случая на заразени с вируса и около 600 смъртни случая.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments