Ръководителят на Световната здравна организация (СЗО) заяви, че се надява пандемията от коронавирус да приключи след по-малко от две години, пише “BBC”. По време на речта си в Женева в петък, Тедрос Аданом Гебрейес сподели, че на испанския грип от 1918 г. са били нужни две години, за да се преодолее. Той обаче добави, че настоящият напредък на технологиите може да даде възможност на света да спре вируса “за по-кратко време”.
“Разбира се с повече свързаност, вирусът има по-голям шанс да се разпространи.“
“Но в същото време имаме и технологията помага да я спрем, знанието също”, отбеляза той, подчертавайки важността на “националното единство, глобалната солидарност”.
Смъртоносният грип от 1918 г. е убил поне 50 милиона души. Досега коронавирусът е убил почти 800 000 души и е заразил 22,7 милиона повече. Д-р Тедрос също отговори на въпрос за корупция, свързан с личните предпазни средства (ЛПС) по време на пандемията, който той определи като “престъпно деяние”.
“Всеки вид корупция е неприемлив”, отговори той.
“Въпреки това, корупцията, свързана с ЛПС … за мен това всъщност е убийство. Защото, ако здравните работници работят без ЛПС, ние рискуваме живота им. А това от своя страна подлага на риску живота на хората, които служат.”
Въпреки че въпросът е свързан с обвиненията за корупция в Южна Африка, редица страни са изправени пред подобни проблеми. В петък в кенийската столица Найроби се проведоха протести заради предполагаеми подкупи по време на пандемията, докато лекари от редица обществени болници в града стачкуваха заради неизплатени възнаграждения и липса на защитно оборудване.
В същия ден ръководителят на програмата за спешни случаи на здравеопазването на СЗО предупреди, че мащабът на огнището от коронавирус в Мексико е “очевидно недостатъчно разпознат”.
Д-р Майк Райън заяви, че еквивалентът на около трима души на 100 000 се тества в Мексико, в сравнение с около 150 на 100 000 души в САЩ. Мексико има третия най-голям брой смъртни случаи в света с почти 60 000 смъртни случая, регистрирани от началото на пандемията, според университета Джон Хопкинс. Междувременно в САЩ номинираният кандидат-президент на демократите Джо Байдън атакува президента Доналд Тръмп, боравейки с пандемията.
“Нашият настоящ президент се провали в най-основното си задължение към нацията. Той не успя да ни защити. Той не успя да защити Америка”, заяви Байдън и обеща да въведе национален закон за носене маски, ако бъде избран.
Повече от 1000 нови смъртни случаи бяха обявени в САЩ в петък, с което общият брой на загиналите стана 173 490.
Какво се случва на други места?
В петък редица страни обявиха най-големия си брой нови случаи от месеци. Южна Корея регистрира 324 нови случая – най-високият им брой за един ден от март. Както и при предишното огнище на страната, новите инфекции са свързани с църкви, а музеите, нощните клубове и караоке баровете вече са затворени в и около столицата Сеул в отговор на случващото се.
Полша и Словакия обявиха рекордни нови ежедневни инфекции в петък, съответно с 903 и 123 случая, докато Испания и Франция отбелязват драстични увеличения през последните дни.
В Ливан двуседмично частично блокиране – включително и нощен час – влезе в сила, тъй като в страната се наблюдава най-голям брой случаи от началото на пандемията. Инфекциите се удвоиха след опустошителен взрив в столицата Бейрут, в който загинаха най-малко 178 души и бяха ранени хиляди на 4 август. Бедствието остави около 300 000 души без дом и въдвори огромно напрежение в медицинските заведения.