Мутацията на COVID-19 е по-заразна, но по-малко смъртоносна. Това съобщи пред „БНТ“ доц. д-р Любомира Николаева – Гломб, завеждащ отдел „Вирусология“ в Националния център по заразни и паразитни болести. Именно тази мутация на коронавируса се разпространява в момента в България, както и в останалите европейски държави. Нейното наименование е G614D. Доц. Николаева – Гломб беше предпазлива по отношение на прогнозите как ще се развие мутацията на COVID-19 и до какво ще доведе тя. За момента всички статии по въпроса били базирани на изследвания ин витро, тоест върху модел на клетъчни култури.
Доц. Николаева – Гломб обясни още, че Националният център по заразни и паразитни болести събира данни и ги докладва. В случая става въпрос за международно сътрудничество.
Освен това в центъра непрекъснато се извършват изследвания, за да се секвенира вирусът, който циркулира в България. Изследванията се извършват със следващо поколение апаратура за целогеномно секвениране.
Доц. Николаева – Гломб беше категорична, че се наблюдава тенденция за намаляване на смъртността, но увеличаване на заразяването и причината за това е, че младите хора не спазват противоепидемичните мерки. Според нея това е нормално, защото те са по-бунтарски настроени. Тя съобщи резултати, според които ако бъдат затворени 10 души на 100 квадратни метра и в помещението има заразен, то останалите може да хванат вируса след около 3 часа. Доцентът подчерта, че това е много важно да се знае, особено сега, преди началото на новата учебна година. Тя беше категорична, че въпреки неудобството и учителите, и учениците е добре да носят маски. Доц. Николаева – Гломб обяви, че при децата коронавирусът протича леко или безсимптомно. Засега се счита, че причината са особености в имунната им система.