Във времена на пандемия стотици фирми мислят как да намерят начин да задържат персонала си. Четиридневната работна седмица се появява като една от идеите за решаване на този проблем.
Такъв график на работа е бил предлаган и преди като експеримент в русенска фирма, за да се намалял стресът сред работниците ѝ. Идеята не е нова и започва да се обсъжда в национален мащаб, предадоха от „БНР“.
Според Величка Микова – национален секретар на КНСБ, у нас може да се прибегне към това – като към антикризисна мярка. Преди това да се случи обаче биха се претеглили отрицателните и положителните страни на това предложение.
Към момента законодателството ни постановявало 40-часова работна седмица и за да се променяло това били необходими изменения в Кодекса на труда. Повдигал се въпросът за потенциална 5-дневна работна седмица, в която 4 дни да се присъствени, а в един да се работи от разстояние.
Според Българската стопанска камара, представлявана от Жасмина Саръиванова, настоящата ситуация е принудила всички да търсят гъвкави форми на работно време и труд. Стига работодателите и работещите да били съгласни, нямало законова пречка, която да не позволи въвеждането на 4-дневна работна седмица. Такава практика обаче не смята, че би била приложима за всички работни сектори.