Учители са започнали петиция, която да им позволи да работят дистанционно, ако имат здравословни проблеми. Възможността да преподават по този начин вече бе обсъждана с министъра на образованието миналата седмица, съобщиха от „NOVA“. Тогава в дискусиите бяха намесени и родителите, които искаха децата сами да решават дали да присъстват в училище или да учат онлайн.
МОН бяха категорични, че само деца с доказани здравословни проблеми биха се обучавали дистанционно. Преподавателите обаче смятат, че е необходимо и учителите да имат избор, поради многото от тях, попадащи в рискови групи. Смятат, че това би повишило и доверието им в системата.
Анкета на КТ „Подкрепа“ сред учителите е показала, че редовният учебен процес е подкрепен от 82% от учителите, а този в електронна среда – от 13%. 6% от преподавателите подкрепяли хибридната комбинация между двете. От проучването също станало ясно, че 67% от учителите виждат известен риск със започването на учебната година, а 9% от преподавателите са отказали да започнат работа през септември.
Юлиян Петров от синдикат „Образование“ смята, че ситуацията е подобна на тази създала се при отварянето на детските градини. Виждайки последствията от последните няколко месеца, в които те работели, той не смята, че нещо „толкова лошо“ се е случило.
Представителката на МОН Грета Ганчева е заявила, че се провеждат срещи и разговори, за да се дадат, съвместно със здравното и социалното министерство, точните насоки за работа на училищата. За образователните експерти било важно то да започне присъствено, защото така било най-добре за учениците, но се обмисляли различни варианти за учителите.