Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обяви окончателно, че учебната година ще започне присъствено, с възможност за „превключване“ към онлайн обучение при висока заболеваемост. Всички мерки, които са били взети или предстоят да се вземат, бяха съобщени по време на брифинг днес в двора на НПМГ.
Решението било взето предвид прогнозите на министъра епидемичната обстановка да продължи още 10-12 месеца. По тази причина и Вълчев заяви следното:
Ако оставим училищата затворени, рискуваме да има повече негативни последствия върху децата, отколкото тези, които може да причини пандемията.
За министерството било предизвикателство да предпази здравето на децата без да има „поколенческа криза“. Щяло да се разчита на принципа на невзаимодействие между паралелките в училищата. Някои училища вече били обявили, че ще създадат график, в който междучасията на различните класове да се разминават. Други са решили, че ще работят на две смени – сутрешна и следобедна.
В сила щели да са някои задължителни мерки за безопасност и други, които щели да са пожелателни. От учениците щяло да се изисква носенето на маски, но не в класните стаи, а само в общите помещения. Министерството вече е изготвило Стратегията за намаляване на епидемичното взаимодействие, но и всяко училище щяло да направи своя списък от мерки.
Когато се установяло дете със симптоми, то щяло да бъде отделяно. Родителите щели да бъдат уведомени и да имат отговорността да го заведат на лекар. При заразен учител или ученик щяло незабавно да се уведомява РЗИ. Ако член от семейството на ученик бил с положителна проба, ученикът щял да премине на онлайн обучение. В допълнение родителите щели да бъдат уведомявани за епидемичната обстановка в училищата ежеседмично.
МОН разработвали стратегия и за дистанционното обучение. Намерението им било да се трансформират 15-20 училища в центрове за дистанционно обучение. Тези центрове щели да обхванат ученици от повече от една област като смяната на формата на обучение щяла да означава работа с други учители и смяна на училището. Вероятно те нямало да могат да стартират с нормалната учебна година, но министерството се надявали да успеят до началото на октомври.
Право да избират в каква форма да се обучават децата щели да имат тези с хронични заболявания. От вкъщи можели да учат и тези, чиито родители били с хронични заболявания. По медицински причини също щяло да се разреши временното преминаване в самостоятелно и електронно обучение. Въпреки това от министерството се надяват родителите да изберат присъственото обучение. От Искра.бг припомняме, че по подобен начин ще започнат годината много държави в Европа.