От „Булгаргаз“ ЕАД предлагат цената на природния газ от 1-ви септември да бъде в размер на 21,51 лв./MWh. В сравнение с действащата цена за месец август, в размер на 18.67 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), увеличението е с 2,84 лв./MWh или с 15,21%, съобщиха от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Предложената цена включва цена на природния газ на вход на газопреносните мрежи, дейността „обществена доставка“ и разходите на „Булгаргаз“ за съхранение на количества в подземното газово хранилище „Чирен“. Данните щели да бъдат внесени при регулатора на 1-ви септември, като по този начин Комисията ще разполага с цялата необходима информация, за да може същия ден да приеме окончателно решение за цената.
От КЕВР също съобщиха, че са отговорили на писмото на омбудсмана Диана Ковачева, свързано с възстановяване на суми на клиенти на „Топлофикация София“ ЕАД за топлинна енергия, във връзка с промяна на цената на природния газ със задна дата за периода 01.07.2019 г. – 31.03.2020 г.
Относно отправената от Омбудсмана препоръка КЕВР незабавно да започне проверка на сумите за възстановяване на клиентите на „Топлофикация София“ ЕАД, доц. Иван Иванов обръща внимание, че такава проверка следва да бъде извършена след изтичане на срока за подаване на възражения по изравнителните сметки за отоплителен период 2019 – 2020 г. – в началото на септември.
Комисията ще започне тогава проверки на всички топлофикационни дружества, които да установят спазването на ценовите решения. Проверката следвала да приключи в срок до 31-ви октомври. Председателят на КЕВР припомня, че „Топлофикация София“ ЕАД е общинска собственост и в тази връзка е основателно Столичен общински съвет да упражни правото си на контрол на собствеността.
Доц. Иванов посочва, че във връзка с изменението на цената на природния газ, в своите решения КЕВР точно и справедливо е отразила сумите за възстановяване от изменението на цената на топлинната енергия и сумите за възстановяване на Фонд сигурност на електроенергийната система. Изразява се становището, че сложността на ситуацията, в която има наслагване на дейности и срокове изисква внимателно, коректно и компетентно излагане на фактите и обстоятелствата в публичното пространство.
Създаването на предпоставки за предварително повишаване на напрежението в обществото не е в интерес на гражданите, особено в сложната икономическа, епидемиологична и политическа обстановка, в която страната се намира.
Доц. Иванов също е заявил, че във връзка с въпроса за „изпълнението на показателите за качество за отоплителния сезон 2019 – 2020 г.“ регулаторът ежегодно изисквал такава информация от всички топлофикационни дружества. В заключението на писмото си до Ковачева председателят на регулатора е заявил следното:
Публичното и предварително коментиране на работата на КЕВР, свързана с регулираните дейности, както и всевъзможни препоръки как да се прилага законодателната рамка и контрола, без да се вземат предвид всички обстоятелства и доказателства, не са в интерес на клиентите и гражданите на страната, затрудняват работата на институциите и засилват недоверието в обществото.
Цялото му писмо до омбудсмана може да бъде намерено тук.