Българските власти са били подложени на „унищожителна критика“ заради начина, по който се провеждала съдебната реформа у нас, по мнение на журналиста от „Биволь“ Димитър Стоянов, споделено с „БНР“. Той е бил сред участниците в заседанието днес, на което представители на управляващите трябваше да обяснят обстановката в страната пред мониторингова група за върховенството на закона към Европейския парламент.
Стоянов отбеляза критиката, която е била отправена във връзка с личността и действията (или липсата на такива) на главния прокурор Иван Гешев. Възмущение е предизвикало и неотчетността на неговата длъжност – липсата на орган, който независимо да разследва евентуални негови нарушения или престъпления. Тревога е била изказана и по въпроса с бъдещите промени в Конституцията и неяснотите около тях.
Участие от българска страна днес са взели външният министър и вицепремиер по съдебната реформа Екатерина Захариева, заместник-министърът на правосъдието Десислава Ахладова и заместник-главният прокурор Красимира Филипова. Едно от изказванията на Филипова на съвета днес бе предадено от Прокуратурата:
По Конституция прокуратурата е единна, но не и централизирана. Единственото подчинение, което се дължи от прокурорите, е подчинението на закона.Те не са в йерархични отношения нито с главния прокурор, нито с административните си ръководители. Свободни са да вземат решения съобразно вътрешното си убеждение, независимо за кое лице се отнасят, и тези решения не могат да се контролират от главния прокурор.
Стоянов коментира точно острите реплики на европейците, насочени към зам.-главния прокурор. Когато Филипова е опитала да се похвали с успехите на ведомството в борбата с контрабандата, ясно ѝ се е дало да разбере, че е повикана да говори там за друго – за борбата с корупцията, където сме били на последно място. Подчертала се е липсата на отчетност на фигурата на главния прокурор, като Венецианската комисия е поискала създаването на независим орган, следящ за неговите евентуални престъпления или нарушения.
Отбелязал се е също проблемът със свободата на печата. Счело се е, че ситуацията на печатните медии и телевизиите се влошавала, предвид монополът, който е настанал.
В допълнение председателката на мониторинговата група Софи инт’ Велд е заявила, че всеки евродепутат от групата щял да зададе въпросите си към управляващите писмено. Същите щели да се оформят в общо досие, което в сряда да бъде връчено на министър Захариева и главния прокурор.