Няма нарушения при формирането на новата, по-висока, цена на природния газ от „Булгаргаз“. Това е показала проверката, назначена от министъра на енергетиката Теменужка Петкова, съобщи самата тя на извънреден брифинг. Петкова беше категорична, че цената от 22,46 лева за мегават час е била формирана правилно и коректно.
Министърът изнесе и данни, според които благодарение на договорената нова формула за определяне на стойността, по която купуване синьото гориво от Русия, битовите потребители и бизнесът у нас са спестили стотици милиони. Изчисленията показват, че точната цифра е 324 милиона и 834 хиляди лева.
„Отбелязано е в доклада, че за периода от май до август има рекордно ниски цени на газовите хъбове заради намаленото потребление заради COVID кризата. Тя дава сериозно отражение. Ефектът от предоговарянето на формулата е изключително положителен. Разходите, които потребителите биха направили за 12 месеца назад, ако прилагаме старата формула, била били 706 милиона и 727 хиляди лева. А новата формула показва, че тези разходи са 501 милиона и 672 хиляди лева. Ефектът е 286 119 000 лева. Към това трябва да прибавим и количествата природен газ за нагнетяването в Чирен и там е над 38 милиона лева. Общият ефект е 324 834 000 лева. Резултатите от проверката показват наистина една положителна тенденция и резултати от това предоговаряване, които и за бъдеще ще продължат да се пренасят към българския бизнес и потребители“, каза тя.
В брифинга взе участие и изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Николай Павлов. Той обясни следното:
„Доставната цена се формира на ежемесечна база. До подписването на споразумението ценообразувахме на тримесечна база. Сега преобладаващата част от формулата се състои от хъбовия елемент, което ни позволява да следваме развитието на европейските газови пазари. За това от април месец безпрецедентното намаление на цените беше отразено ежемесечно във формулата. От началото на месец август започна покачване на цената на европейските газови пазари, което се отрази и във формулата. Само през август увеличението беше над 50%. При нас се отразява с по-малко увеличение, защото имаме и петролен компонент. Това намаление беше отразено не само в продажбите, но и при количествата, които бяха закупени и нагнетени и ще бъдат използвани през есенно-зимния период. Това увеличение на цената на газа няма да се отрази на топлинната енергия.“
Сега предстои „Булгаргаз“ да внесе отново в Комисията за енергийно и водно регулиране своето искане за увеличаване на цената на природния газ на 22,46 лева на мегават час.