Бразилско джиу-джицу е сред спортовете, които бургазлии могат да пробват безплатно на 3-ти октомври

0
717
Ден на отворените врати Електра
Снимка: Facebook

Ден на отворените врати дава възможност на бургазлии да пробват няколко различни спорта безплатно. Спортен център „Електра“ в ж.к. „Славейков“ кани местните на 3-ти октомври (събота) да пробват която и да е от тренировките им в центъра.

Сред предлаганите занимания са киокушин карате, тенис на маса, SEMMA Spinning bike, футбол на закрито, бразилско джиу-джицу, кросфит и кондиционни тренировки, функционални тренировки, билярд, снукър, дартс и PS4.

Един от спортовете – бразилското джиу-джицу – е сравнително нов за бургазлии. Пред репортер на Искра.бг треньорът Пламен Петров „Легендата“ сподели, че заниманията им са започнали едва през 2018 година. Благодарение на това, че 18 месеца те са били водени от треньори от Бразилия и Канада, самият Петров е станал трикратен европейски шампион.

Пламен Петров - Легендата
Снимка: Facebook

Поради това, че бойното изкуство било сравнително ново, черните колани в света били едва 200, а в България – единици. По тази причина и в бургаския клуб непрекъснато се привиквали гост-треньори.

Петров подчерта, че целта на тренировките не е задължително да подготвя състезатели. Той разбира, че у нас е нетипично за хора над 40-годишна възраст тепърва да започват да тренират бойни спортове, но смята, че джиу-джицуто предразполага за това и самият той е виждал в чужбина трениращи на по над 60-70 годишна възраст.

Като човек преминал и през кик-бокс и ММА Петров подкрепя твърденията, че бразилското джиу-джицу е „най-приложимото бойно изкуство, което го е доказало като е намерило себе си като основна част от ММА“.

На 3-ти октомври Петров се надява да се престрашат да отидат хора, които по една или друга причина се чувстват неудобно да отидат в нормален ден. Смята, че бойното изкуство, което преподава, е подходящо за всички, които се притесняват да ударят някого или да бъдат ударени, като им дава шанс да повалят противника си на земята или, ако той ги е повалил, да го обезвредят. В допълнение заниманията биха подобрили рефлексите, гъвкавостта и координацията на трениращия.

За бойния си път разказа и другият от треньорите в залата – Петко Янев. Той се е занимавал с японско джиу-джицу над 15 години, но в последните две години, откакто се е преориентирал към бразилското, е оставил всичко друго „понеже разликата е огромна“.

Петко Янев
Снимка: Facebook

Янев обясни, че бразилското джиу-джицу е ново за България, но в САЩ вече е „станало като мания“ и е най-търсеното след плуването. Различното било, че „работи бойното изкуство, а не толкова самият атлет“. По този начин не се разчита на силата и издръжливостта на трениращия, а на ефективността на усвоените техники.

Основите на бразилското джиу-джицу, по начина, по който се тренира сега, са били поставени в началото на ХХ век от фамилията Грейси и по-конкретно двамата братя Хелио и Карлос Грейси. Именно заради Хелио Грейси се е появило „Предизвикателството Грейси“. Янев разказа, че братът Грейси тогава е обещал 100 000 долара на всеки, който успее да го победи в двубой. Претенденти непрекъснато се появявали под терасата на боеца и го предизвиквали. Той свалял нощницата си и обличал кимоното, за да се изправи срещу противника си, като така и никой не е успял да спечели заветната награда.

Ефективността на бойното изкуство можела да се усети и на улицата. Именно това бил фокусът на първата половин година от тренировки за всеки новобранец. Едва след като приключели с 6-месечната си програма „Комбатив“ трениращите започвали да се занимават с това по-спортно.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments