Липсващи строителни книжа, отваряне на две улици и проблеми с ВиК-Пловдив – част от проблемите на живущите на „Свобода“ 17-23

0
1524
Свобода 23
Снимка: Искра.бг

В пловдивския квартал „Младежки хълм“ събират подписка срещу отварянето на две улици в района. Причината – част на трафика от натоварения булевард „Васил Априлов“ ще се прехвърли върху тях и има опасност сгради в района да се срутятПроблемите на живущите на булевард „Свобода“ датират от много години. За тях ни разказа Добрияна К. – живуща и домоуправителка на вход в една от жилищните сгради, разположени на него. Според дамата отварянето на улиците „Данаил Юруков“ и „Леденика“ тотално ще задълбочи проблемите в квартала.

„В район „Централен“ още от 1994 г. в Регулационния план на квартала има обособени две улици, които един вид отварят карето, находящо се между булевардите „Копривщица“, „Васил Априлов“, „Свобода“ и „Пещерско шосе“ – това са кварталните улички в междублоковото пространство: „Данаил Юруков“ и „Леденика“. Причините да не искаме да се отворят са няколко. На първо място – това са малки улици в предимно затворен квартал, на които са разположени две детски градини, ясла, училище. Те са криви и тесни. Второ –  намират се непосредствено до жилищни блокове. Трето – сега предстои ремонт и разширяване на бул. „Васил Априлов“ и съответно целият трафик между „Смирненски“ и „Кършияка“ в Пловдив ще преминава през тези две отсечки заради този предстоящ ремонт. Четвъртата причина е най-сериозна – блоковете в района пропадат. Това е проблем, за който район „Централен“, Община Пловдив и ВиК-Пловдив, са запознати от години и не предприемат никакви административни действия.“

Дамата обясни, че в карето между четирите булеварда са разположени четири еднакви блока и всичките пропадат. Къщите в района имат същия проблем и заради това са били укрепвани, както и детската ясла, едната детска градина и Техникумът.

Думите й се доказват и със становище на инженер, което жената ни предостави. Експертът е установил, че пропадането на блока е вследствие на три нещаподпочвените води в района; теч на канализационната система, разположена източно от блока, който теч вероятно се излива в основите му и един трафопост на ЕВН, който е локален проблем.

Домоуправителката сподели, че проблемите им се допълват от това, че не разполагат със строителните книжа на сградата и съответно това затруднява укрепването й. Тя уточни, че те липсвали и за четирите блока по думи и на съседи от квартала, които се борят със същия проблем.

„Община Пловдив не могат да ми предоставят строителните книжа, за да укрепим блока. Няма ги. Преровила съм целия град. Блокът е строен след 1964 г. Държавният архив, в район „Централен“, Община Пловдив, Пловдивинвест, което се потвърждава от отговор на район Централен и входящ номер от Община Пловдив – няма ги. За да се укрепи блокът, трябва да се направи проект. Ако ги няма строителни книжа, ние трябва да си платим на архитекти – около 20 000 лева, за да дойдат наново и да ни снимат сградата и съответно да направят проект, за да се укрепи. А според новия закон до 2021 година всички сгради трябва да имат технически паспорт. Ние не можем да се сдобием с такъв паспорт, нито да кандидатстваме по програма на МРРБ, защото документите за строежа липсват.“

„Няколко пъти ходя до Община Пловдив и пускам заявления. Търсих в Държавния архив, в Строителни войски, в „Пловдивинвест“, която е била фирма строителен надзор преди време и ги няма строителните книжа.“, добавя още потърпевшата.

„Четири идентични блока, в които има по 96 апартамента. Всичките пропадат, всички имат проблем с ВиК и канализацията. И на всичките блокове ги няма строителните книжа.“, обобщи домоуправителката.

Какво обясниха от Община Пловдив – Район „Централен“?

Строителните книжа на сградата, разположена на бул. „Свобода“ №17-23, не се съхраняват в Община Пловдив – Район „Централен“. Това заяви заместник-кметът на Район „Централен“ инженер Тошко Пашов за Искра.бг. Той добави, че „Пловдивинвест“ са съхранявали строителните книжа, но след ликвидирането й, всичките тези документи са били предадени за съхранение в голяма Община.

„При нас не се съхраняват документите на тези сгради.“

Инженер Тошко Пашов препоръча на живущите в сградата да се обърнат към голяма Община. Той потвърди, че потърпевшата домоуправителка е поставила въпроса пред Район „Централен“ и й е било отговорено, че при тях не се държат такива документи.

„В следващия момент трябва да се обърне към голяма Община дали в техния архив може да бъдат намерени. Но не знам колко време са процедурите. Редно е всяка сграда да има строителни книжа, но ако там ги няма не знам къде да Ви насоча. Ако са предадени с протокол от „Пловдивинвест“ на Голяма Община в Архива. Оттам трябва да й отговорят. Другият вариант е жената да се обърне към „Пловдивинвест“ и там да попита къде и на кого са предадени тези строителни книжа.“

„Всеки блок си има строителни книжа. Навремето инвеститорската дирекция беше „Пловдивинвест“, която правеше проектите. Тя беше като строителния надзор – въвеждаше в експлоатация и поддържаше този архив на блоковете. След като дружеството беше приватизирано, те ги предадоха на съхранение в Архива на Голяма Община.“

Инженер Пашов направи коментар и по повод притесненията на жената, че ако улиците „Данаил Юруков“ и „Леденика“ се отворят проблемите на сградите може да се задълбочат. По думите му в Район „Централен“ не е било сигнализирано, че има подобни напуквания и повреди. Той добави, че при тях имало подписка за отварянето на въпросните улици.

„Има подписка от близо 300 души, които искат затворените улици „Данаил Юруков“ и „Леденика“ да бъдат отворени, тъй като там една детска ясла и две детски градини. Хората трябва да се върнат на пощата на Пещерско шосе, където не могат да се включат в движението. Жалбата е, че сутрин и вечер е ад с колите, които обслужват тези заведения.“

Заместник-кметът поясни, че жената е поканена на 24 септември да се запознае с всички документи и тогава ще може да си зададе въпросите.

„Всичко е законно с разрешение за строеж. Двете улици са отворени с генерален план, приет от Общински съвет. Там нямаме нарушение. Има обратна страна – тази подписка от 300 души. Сред проблемите там е, че има известен брой хора, които използват улиците за паркинг и след това няма да могат да го използват. Обяснихме, че в близост ще изградим паркоместа, които да компенсират.“

Къде са строителните книжа?

Днес от Искра.бг запознахме с проблема Община Пловдив. Оттам отговориха, че ще проверят случая и ще ни информират какво се е случило със строителните книжа.

Пробвахме и да се свържем многократно с „Пловдивинвест“, за да ги попитаме на кого са предали строителните книжа при ликвидирането си, но не успяхме да се свържем с тях.

Има проблем и с ВиК-Пловдив

Другият проблем, който живущите имат е с ВиК-Пловдив. Дамата обясни, че зад блока им има канализация, която е успоредна на сградата. Самата канализационна система се намирала отзад, в общински имот. По думите й от ВиК-Пловдив твърдели, че поддръжката на канализацията е тяхно задължение – на потребителите като се позовавали на чл. 7 от Наредба 4.

„През 2013 г. Наредбата е била променена и противоречи на Закона за водите – в нея пише, че ревизионните шахти са собственост на потребителите. В чл. 22 и 25 Закона за водите изрично е посочено, че когато става въпрос за имот, собственост на общината, канализацията отвън е собственост на Общината и се поддържа от ВиК. ВиК-Пловдив работят по Наредбата, въпреки че тя противоречи на Закона, съгласно Закон за нормативните актове,законът е с по- голяма юридическа тежест от наредбата и при противоречие между двете- се прилага законът.“

Как обаче канализацията се оказва фактор за неустойчивостта на сградата? Домуправителката обясни – заради подпочвените води, канализацията е пропаднала и когато водите от двете места се смесят, те отиват към сградата и подриват основите й.

„ВиК-Пловдив негласно се съгласиха, че канализацията е тяхна грижа. Дойдоха и са я отпушиха, но не успяха да я обследват с камера.“

Все пак живущите в сградата искали да разберат какъв е проблемът с канализацията им и заради това се обърнали към поне 10 фирми в града. Те обаче им отказали с доводите, че ще си имат проблеми с ВиК-Пловдив, при евентуално издадено становище в полза на потребителите. Стигнало се дотам да извикат фирма от София. Но и тяхната камера не успяла да премине и все още не е ясно защо – дали защото тръбата е спукана или защото е пропаднала.

Живущите в блока многократно са пускали жалби до ВиК-Пловдив, в които обосновано обясняват защо е нужен ремонт на източна канализационна система, обслужващи сградата им на бул. „Свобода“ №17-23. Към момента те не са били уважени.

Домоуправителката е разговаряла и с представители на Асоциация по Вик-Пловдив, които имат сключен договор с ВиК. По думите и те смятат, че поддръжката на външната канализация е задължение на ВИК, а не на потребителите. А чл.22 и 24 от Закона за водите гласят:

В обобщение – остава въпросът, ако въпросните две улици се отворят и наистина сградите паднат в резултат на натрупаните проблеми, кой ще поеме отговорност тогава? Община Пловдив, Район „Централен“, ВиК-Пловдив, хората, които са „За“ отварянето на улиците „Леденика“ и „Данаил Юруков“ или живущите на „Свобода“ №17-23.

От Искра.бг оставаме на разположение на всички засегнати страни да изкажат позициите си. Продължаваме да следим случая.

Очакваме вашите снимки и сигнали на iskra@iskra.bg

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments