Джо Байдън заяви, че няма да позволи на мира в Северна Ирландия да стане „жертва на Брекзит“, ако бъде избран за президент на САЩ през ноември, съобщава “BBC”. Кандидатът от Демократическата партия заяви, че всяка търговска сделка между Обединеното кралство и САЩ трябва да бъде „зависима“ от спазването на Споразумението от Разпети петък.
Външният министър Доминик Рааб се опита да успокои американските политици за най-новите събития по Брекзит по време на пътуване до Вашингтон. Държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви, че се доверява на Обединеното кралство да “разбере това правилно”. Но американският говорител Нанси Пелоси е на мнение, че “няма шанс” търговско споразумение между Обединеното кралство и САЩ да премине през Конгреса на САЩ, ако Обединеното кралство наруши международните споразумения, неглижирайки споразумението от Разпети петък.
След среща с Рааб председателят на Камарата на представителите заяви, че излизането на Обединеното кралство от ЕС не може да бъде допуснато да „наруши“ мира в Северна Ирландия. Тя каза, че долната камара на Конгреса, която в момента се контролира от нейната партия, ще защити Споразумението от Разпети петък от 1998 г. като “камък на надеждата за миролюбивите хора по целия свят”.
А Байдън, който се изправя срещу американския президент Доналд Тръмп на изборите през ноември, написа в туитър:
“Не можем да позволим Споразумението от Велики петък, което донесе мир в Северна Ирландия, да стане жертва на Брекзит. Всяка търговска сделка между САЩ и Великобритания трябва да зависи от спазването на споразумението и предотвратяването на връщането на твърда граница. Период.”
Брекзит е на първо място в дневния ред на срещите във Вашингтон, след като законопроектът за вътрешния пазар отстрани първото парламентарно препятствие по-рано тази седмица.
Предложеният закон ще даде на британското правителство правомощието да отмени част от споразумението за оттегляне на Брекзит, на което премиерът Борис Джонсън се съгласи с ЕС миналия октомври.
Сега той е изправен пред допълнителен контрол в Камарата на общините и също трябва да бъде приет от Камарата на лордовете. Ако законът влезе в сила, той ще наруши международното право – перспектива, която предизвика гневен отговор от висши фигури в САЩ миналата седмица.
Във вторник четирима висши конгресмени също издадоха подобно предупреждение, заявявайки, че търговско споразумение между Обединеното кралство и САЩ ще бъде блокирано, ако Обединеното кралство не успее да запази печалбите от Споразумението от Разпети петък.
Писмото е подписано от конгресмените от Демократическата партия Елиът Енгел, Ричард Нийл и Бил Кийтинг, които всички председателстват комисии в Камарата на представителите на САЩ, както и от републиканския конгресмен Питър Кинг. Попитан за законопроекта на съвместна британско-американска пресконференция, Помпео заяви:
“Ние вярваме на Обединеното кралство, знаем сложността на ситуацията, имам голяма увереност, че те ще го направят правилно.”
Рааб от своя страна сподели, че “заплахата за Споразумението от Разпети петък идва от политизацията на ЕС по въпроса”.
Той защити законопроекта като го определи като “предпазен и пропорционален”, добавяйки: “това, което не можем да имаме, е ЕС да се стреми да издигне граница по Ирландско море между Северна Ирландия и Великобритания”.
Попитан по-рано за писмото от американски политици, британският премиер Борис Джонсън каза:
“Мисля, че когато разберат какво се опитваме да направим, те ще споделят нашата амбиция и загриженост, която е да защитим мирния процес.“
В разговорите си в сряда Рааб аргументира, че плановете на правителството са предпазливи и пропорционални – и в отговор на това, което министрите определят като заплахи от ЕС да блокира вноса на храни.
Той също се срещна с Помпео на фона на продължаващото трансатлантическо напрежение около Иран. Държавният секретар на САЩ наскоро обвини Обединеното кралство и европейските му съюзници, че “се придържат към аятоласите” за блокиране на допълнителни санкции на ООН срещу Иран.