Австралийската банка „Westpac“ се е договорила да плати рекордната глоба от 1,3 млрд. австралийски долара по обвинения за най-сериозното нарушение на законите за пране на пари в страната. Миналата година Австралийският надзорен орган за финансови престъпления заяви, че банката не е успяла да отчете адекватно над 19 милиона международни транзакции.
Някои плащания са потенциално свързани с експлоатация на деца, казаха служители. Вторият по големина кредитор в страната се е извинил за „грешките“ си. „Westpac“ е втората водеща австралийска банка, която трябва да плати солидни глоби за нарушаване на законите за пране на пари и борба с тероризма. Ако глобата, възлизаща на стойност един милиард долара бъде одобрена официално от съда, това ще бъде най-сериозната санкция от гражданскоправно естество в австралийската корпоративна история. Глобата можеше дори да е по-голяма. От Австралийския център за отчети и анализ на транзакциите заявиха, че транзакциите са били на стойност 23 милиона и са свързани с нарушения на закона, като максималната санкция за всяка от тях възлиза на стойност 21 милиона австралийски долара.
Бившият главен изпълнителен директор и председател на „Westpac“ напусна поста си миналата година заради скандала. „Ние се ангажираме да решим проблемите, за да гарантираме, че тези грешки няма да се повторят.“, заяви главният изпълнителен директор Питър Кинг в изявление по-рано днес.
Банката заяви днес, че е постигнала споразумение за уреждане на съдебното дело, водено участието на Австралийския надзорен орган за финансови престъпления. Повечето от нарушенията са свързани с факта, че банката не е докладвала своевременно международни трансфери на регулатора, както се изисква от закона. Неотчетените транзакции възлизат на стойност повече от 11 млрд. австралийски долара и са извършени между 2013 и 2019 г., разкриват властите. В официалните твърдения се посочва още, че банката не е съхранявала архиви и не е извършвала проверки на транзакции с участието на потенциално високорискови задгранични банки. Австралийския център за отчети и анализ на транзакциите потвърди също, че има и малък брой плащания по сметки, които потенциално са свързани с експлоатация на деца.
Случаите на нарушения са станали ясни след няколко проведени разследвания по света на водещи банки за предполагаемите им грешки при предотвратяването на нарушения, свързани с пране на пари. Другата водеща банка в Австралия „Commonwealth“ също е била осъдена да заплати глоба в размер на 700 милиона австралийски долара за подобни нарушения през 2018 г., свързани с извършването на 53 000 подозрителни транзакции.
Миналата година Австралийският банков сектор също беше обект на интерес от страна на Кралската комисия – най-висшата форма на публично разследване в Австралия, която разкри широко мащабни нарушения в бранша.